Günde Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyız?

Her türlü egzersizin hepsini herkesin yapması mümkün değildir. Bir kısmının genç yaşta başlamayı gerektirdiği düşünülebilir, bazı sporlar tesis yetersizliğinden, diğer bir kısmı da koşulların ya da ortamların uygun olmamasından yapılamayabilir.

Kendinize uygun gördüğünüz bir egzersizi benimseyip sürekli yapmaya çalışmak ve yaşam biçimi haline getirmek için çaba gösterin. Özel alet ya da tesis istemeyen ve açık havada yapılabilecek yürüyüş, hafif koşu gibi sporlar genelde egzersiz olarak da algılanmadığından daha kolay benimsenip rahatlıkla yapılabilmektedir. Eğer bir spor salonuna devam ediyorsanız, haftada en az 2-3 kez hem kardiyo adı verilen bisiklet, yürüme bandı gibi aletleri kullanmayı, hem de ağırlık kaldırmayı bir arada götürmeniz daha yararlı olur.

Minimum günlük enerji harcaması için 200 kilokalori (haftada 1400 kilokalori) hedefi, yaşam biçiminde değişiklik yapmaya uygun ve sağlığa olumlu katkıda bulunacak bir uygulama olduğundan, şöyle bir haftalık program çizilebilir:

GÜNLEREGZERSİZ
Pazartesi40 dakika yürüyüş (140 kkal) + 10 dakika merdiven inip çıkma (80 kkal) = 220 kkal
Salı30 dakika yürüyüş + 10 dakika merdiven inip çıkma = 180 kkal
Çarşamba50 dakika bahçede çalışma = 200 kkal (bahçe yoksa Pazartesinin programını uygula)
Perşembe20 dakika hafif koşu (120 kkal) + 10 dakika merdiven inip çıkma (80 kkal) = 200 kkal
Cuma60 dakika bowling (180 kkal) (yoksa Salının programı)
Cumartesi30 dakika yüzme (180 kkal) (yoksa 50 dakika yürüyüş = 175 kkal)
Pazar60 dakika yürüyüş (210 kkal)
Toplam1365 - 1370 kkal

Kaynak: Prof. Dr. Aysel Kavas, 'Sağlıklı Yaşam için Doğru Beslenme'

İlgili Aramalar: koşan kadın, günde ne kadar spor yapmalı, günde ne kadar spor yapmalıyız, günde ne kadar spor yapılmalı, koşan bayan, günde ne kadar egzersiz yapılmalı, günlük ne kadar spor yapmalıyız