Meyve Yemenin Kuralları Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Hepimiz, özellikle vitamin, su, besin maddesi ve diğer birçok faydalı elementlerin deposu olarak bilinen meyveleri severiz. Çoğu kültürde, yemeklerden sonra taze meyve tatlı niyetine yenir. Fakat birçok insan, yemek sonrasında meyve yemenin oldukça zararlı olabileceği gerçeğinin farkında değildir. Uzmanlar, bu noktada dikkatli olunmasını ve meyveden en fazla faydayı sağlamamıza yardımcı olabilecek bazı basit kuralları izlememizi tavsiye ediyorlar.

1. Yemeklerden sonra meyve yemeyin. Meyvelerin sindirilerek besin maddelerinin daha fazla emilimlerinin gerçekleştiği ince bağırsağa gitmeleri genelde yaklaşık 20 dakikayı alır. Fakat yemeklerden sonra, özellikle sindirimi çok daha uzun zaman alan, yüksek oranda protein veya nişasta içeren meyveleri yediğimizde, meyveler midemizde tıkanır, ekşimeye ve hatta çürümeye başlar. Böylesi bir durumda, hiçbir olumlu besinsel fayda elde edilmez. Yerine, yemekler tamamen sindirilmemiş, meyveler midemizde tam anlamıyla parçalarına ayrılmamış ve sindirim sistemimiz altüst olmuş olur.

2. Diğer yemeklerle birlikte meyve yemeyin. Meyveler diğer yemeklerle karıştırıldığında, aynı etki midede gerçekleşecektir. Midenizdeki çürümüş meyvelerin zehirleyici etkileri, büyük rahatsızlığa ve hatta ciddi hastalıklara bile neden olabilir. Mesela, yemeklerle, patatesle veya çok protein, nişasta ve yağ içeren başka yiyeceklerle birlikte kivi, kiraz veya çilek yemek, çeşitli sindirim sorunlarına, bağırsak iltihabına (kolit), ishale ve hatta karaciğerde ağrılara bile neden olabilir.

3. Boş bir mideyle meyve yeme alışkanlığı edinin. Bu alışkanlık, sağlığınıza daha çok yarayacaktır. Mideniz ve sindirim sisteminizin, sindirim sürecini dengelemek için ayrıca bir mekanizma kullanması gerekmeyecektir. Fiziksel egzersizlerden veya dışarıda yapılan herhangi bir aktiviteden sonra meyve yemek de çok iyidir.

En iyi meyve yeme zamanları:

  • Sabahları, kahvaltıdan 20-30 dakika önce
  • Öğleden sonraları, öğle yemeğinden 3-4 saat sonra
  • Yatmadan önce, akşam yemeğinden 3-4 saat sonra

Kaynak: Özgün

İlgili Aramalar: yatmadan önce meyve yemek, yemekten sonra meyve, yemekten sonra meyve yemek, diyette meyve yemek, meyve yemek, yemekten önce meyve yemek, yatmadan önce meyve yemek zararlımı

1 Yorum

 

  1. 20 Ocak 2017  14:05 yazan volkan hz Cevapla

    akşam yatmadan önce, sindirimi zor olduğu için meyve ve salatalık yemeyin diyorlar ama?

Bir yorum yazın