Açlık ile Tedavi

0
1644

Açlık ile tedavi yöntemi, eskilerden beri, sağlığın iyileşmesi için “her derde deva” olan gizli bir anahtar olarak kabul edilmiştir. Ancak gerekli tedbirler alınmaz ise, bu yöntemin uygulanması değişik tehlikelere yol açabilir. Üç günden daha uzun süreli sağlık oruçlarında kişinin bir uzman tarafından takibi gereklidir. Oruçtan çıkış ise orucun kendisi kadar önemlidir. Örneğin sadece üç günlük bir orucun sonunda bile ilk yenen yiyecek etli bir yemekse, orucun vücuda yarardan çok zararı olacaktır. En doğrusu oruçtan yavaş yavaş, taze sıkılmış sebze ve meyve suları içerek çıkmaktır. Sonra sebze çorbaları ve haşlanmış sebzelerle devam edip daha sonra da çiğ sebze ve meyvelere geçilmeli ve sık sık küçük porsiyonlar halinde yemelidir. Oruçtan çıkış süresi de aynı derecede önemlidir ve oruç süresi kadar sürmelidir. Mesela üç günlük bir orucun sonunda normal yiyeceklere üç günde geçilmelidir.

Toksinlerden arınmak için yetişkin erkek veya kadınların yılda 5 kez açlık tedavisi uygulamaları gerekmektedir. Erkeklerde ilk açlık tedavisi 3 gün sürmeli, ikinci tedavide 5 gün ve bundan sonra her açlık rejiminde yedişer gün olarak devam etmelidir. Kadınlarda ise ilk açlık tedavisi 2 gün, ikinci tedavide 4 gün ve bundan sonraki açlık rejimlerinde 6 gün, 8 gün ve 8 gün olarak devam etmelidir. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi üç günü aşan oruçların bir uzman denetiminde yapılması gerekir. Bu rejimler arasında, organizmanın uzun süreli açlığın direkt etkisinden toparlanması ve bir sonraki rejime hazırlanması için 40 ile 60 günlük ara verilmesi zorunludur.

Katsuzo Nishi, sağlık oruçlarının yani açlık tedavisinin uygulanmasının hastalıkların tedavisinden çok, hastalanmayı önlemek amacıyla yapıldığını altını çizerek defalarca söylemiş ve bunun yanı sıra da açlık tedavisinin her çeşit fiziksel hastalığın en iyi tedavi yöntemi olduğunu tartışılmaz bir gerçek olarak kabul etmiştir.

Not: Bizim bildiğimiz oruçlardan farklı olarak tedavi oruçları yapıldığında, açlık süresi boyunca günde en az 3 litre olmak üzere, pH derecesi 8,5’un üzerinde olan kaliteli su içilmesi gerekmektedir.

KaynakDr. Yegane Mutlu, 'Hastalanmadan Yaşayın'
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz