Alkol ile Kanser İlişkisi

0
372

Alkol meme kanseri riskini yükseltir mi? Evet, hatta az veya ölçülü miktarda içenlerde bile. 25 yılı aşkın bir süredir 106.000 kadını izleyen tanınmış Nurses’ Health Study’nin yaptığın son araştırmaya göre, haftada düzenli olarak 3 ile 6 arası içki tüketen kadınların, ne tür bir içki içtikleri farketmiyor, içmeyenlere nazaran meme kanserine yakalanma riski yüzde 15 daha yüksekti. Haftada ortalama 6 ile 19 arası içki tüketen kadınlar için, risk artışı yüzde 20 oldu. Haftada 19 içkiden fazlasını tüketenler arasında risk artışı yüzde 50’ye fırlıyordu.

Makul miktarda alkolün, kalp krizini (ve muhtemelen diyabet, bunama, osteoporoz ve diğer rahatsızlıkları) önlemeye yardımcı olmasından dolayı, sağlıklı olduğunu sanıyor, bu yüzden kanser riskini yükselttiğini duyunca şaşırmış olabilirsiniz. Son 15 yılda, giderek artan sayıda kanıt, alkol ile başta yemek borusu, ağız ve boğaz olmak üzere karaciğer, bağırsak ve meme kanseri gibi bir dizi kanser arasında kuvvetli bir bağ kurmaktadır. Alkol, kandaki östrojen seviyesini yükselterek meme kanseri oluşumuna katkıda bulunabiliyor.

Alkol ve meme kanseri ilişkisine dair yapılan araştırmalar, çoğunlukla fazla alkol tüketimini suçlamakta; çoğu ise hafif alkol tüketenler arasında kaydadeğer oranda yüksek bir risk olduğunu tespit edememişti. The Journal of the American Medical Association’da çıkan yeni bir araştırma ise sadece büyük çaplı ve kapsamlı olmasından dolayı değil, aynı zamanda az veya ölçülü miktarda alkol tüketenlerin de risk artışı ile yaşadıklarını bulmasından dolayı çok fazla dikkat çekti. Ayrıca, araştırma şu an tüketilen mevcut seviyeden ziyade ömür boyu alkol tüketiminin (ergenlikte başlayan) en iyi risk kıstası olduğu sonucuna varıyordu.

KaynakUniversity of California, Berkeley Wellness Letter
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz