Aşırı Stresli İşler Kadınlarda Kalp Krizi Riskini Yükseltiyor

0
288

Hepimiz iş hayatımızda ve özel hayatımızda çok sayıda strese maruz kalıyoruz ve çoğu zaman da stres vücudumuzda ve zihnimizde bir dolu negatif etkiye sebep oluyor. Makul ölçüdeki stresin faydalı olmasına ve başarılı olmada büyük bir rol oynayabilmesine karşın, kronik stres içinde kalp krizi ve diğer kardiyovasküler hastalıklar, sindirim bozuklukları, psikolojik ve ruhsal rahatsızlıklar, uyku bozuklukları, sinir bozuklukları ve daha ciddi başka rahatsızlıklar da dahil olmak üzere pek çok riskle ve zararlı etkiyle ilişkilendiriliyor. Amerikalı bilim adamları, kronik strese yol açan stresli işlerin özellikle kadınlarda tehlikeli sonuçlara yol açtığını ortaya çıkardılar. Yapılan araştırmaların da gösterdiği gibi, işyerinde yüksek düzeyde strese maruz kalan kadınların işyerinde daha düşük strese sahip olan kadınlara oranla daha yüksek kalp krizi riski bulunuyor.

Son araştırmaların da gösterdiği gibi, en yüksek stres düzeyiyle ilişkili iş türü (yüksek gerilimli iş) kardiyovasküler hastalık riski açısından en tehlikeli olanıydı. Bilim adamları en yüksek gerilimli işlerdeki kadınların daha az stresli işlerde çalışan kadınlara kıyasla yüzde 70 daha fazla kalp krizi riski olduğunu gösterdiler. Bunun yanında yüksek talep ve yüksek düzeyde kontrol gerektiren aktif işlerde görevli kadınlar da yüksek kalp krizi ve diğer kardiyovasküler hastalıklar riski altındalardı. Düşük gerilimli ve pasif işlerde çalışan kadınlara kıyasla aktif işleri olanların yüzde 40 daha yüksek kalp krizi riski bulunuyordu. Bunun yanında, bilim adamları iş güvensizliği ve kadınlarda kalp krizi riski arasında hiç bir bağlantı bulamadılar.

Kardiyolog Dr. Michelle Albert tarafından yürütülen çalışmanın bulguları, stresin negatif etkilerine dair daha önce varılan sayısız sonuçları doğrular nitelikte. “İş piyasasında çalışan kadınların artması ile bu veriler, işte yaşanan geriliminin kardiyovasküler hastalıklar üzerindeki etkisini vurguluyor,” diyor raporu kaleme alanlar. Bir diğer uzman ise neden stresin kadınları erkeklerden daha fazla etkilediğini tahmin etmeye çalışıyor: “Kadınların daha fazla stresi olabilir, çünkü daha talepkar ve yüksek kontrol gerektiren işlerini aile yaşamları ile dengelemeye çalışıyorlar.”

Ayrıca işlerinin ne kadar stresli olduğuna bakılmaksızın, kalp krizi ve kardiyovasküler hastalık riskini düşürmek isteyen bütün kadınlara aromaterapi, yoga, meditasyon, gevşeme, düzenli fiziksel egzersizler, açık alan aktiviteleri, hobiler, sanat, destek grupları ve benzerleri gibi etkili stres yönetim tekniklerini ve yaklaşımlarını uygulamaları tavsiye ediliyor.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz