Budizmin İslam Tasavvufu ile Benzerliği

0
1798

Budizm ve Raja Yoga’nın İslam Tasavvufu ile çok yakın benzerlikleri vardır. “Mutlak” kelimesi, felsefedeki anlamıyla “Allah” diye anlaşılırsa, tasavvuf ile ilgili bir eser gibi kolayca kabul edilebilir. “Her Şeyin Birliği” tasavvuftaki “Vahdet-i Vücud”; Nirvana ve En Mükemmel Yüksek Bilgi – Fena Fillah ve Beka Billah; Meditasyon – Tefekkür ve Rabıta kavramları ile kelimelerin ötesinde özde birdir Hallac-ı Mansur’un “Enel Hak” ve İbnu’l Farıd’ın “Ben O’yum” sözleri Raja Yoga’nın tenkit ettiği değil, tarif ettiği manadadır.

İnsanın yücelmesinde gerçeğe yaklaşıldıkça fikirlerin ve kavramların ayrılığının ortadan kalkması doğaldır. Öğretiler farklı noktalardan hareket ederek başlasalar bile gerçek birdir. İslam tasavvufunun “Allah”tan başlayarak ulaştığı sonuçlara, Raja Yoga insanı inceleyerek ulaşmıştır. Aslında bu “Her kim nefsini bilirse, Rabbini de bilir” hadisine; “Yerlerime göklerime sığamadım. Mümin kullarımın kalplerine sığdım” hadis-i şerifine ve “Bilgiyi ara, bulamazsan içinde ara” emrine uygundur.

Diğer önemli bir benzerlik Raja Yoga’nın insanı Tanrısal sevgi, Tanrısal güç, Tanrısal bilgelikle dolu ve Tanrısal alevin bir kıvılcımı olmasını temel almasıdır.

KaynakYogi Ramacharaka, 'Raja Yoga'
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz