Çöl ve Deniz Arasında

0
194

Çöl ve Deniz Arasında” Ortadoğulu birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi’nin ortaklığı ile Pera’da düzenlenen sergi, Ortadoğulu birçok ressam ve heykeltıraşın eserlerini bir araya getirdi. Cezayir, Mısır, Ürdün, Libya, Lübnan, Fas, Filistin, Suriye ve Tunuslu sanatçılardan derlenen eserler, sanatçıların şimdiyle geçmiş ve sanatsal yaratıcılıkla gerçek dünya arasında geliştirdikleri sorgulamalarını yansıtıyor. Sergide farklı kuşakların tarzları ve Arap çağdaş sanatındaki eğilimler, resim, çizim, gravür, seramik, heykel ve yerleştirme gibi çeşitli alanlarda ifade buluyor.

Ortadoğu’da yaşananları farklı açılardan yorumlayan sanatçılarla, sergi Ortadoğu’nun  mozaik yapısını misafirlerine bir kez daha  hissettiriyor.

“Çöl ve Deniz Arasında” sergisinde en çok ilgi gören eserlerden biri, Filistinli sanatçı Laila Shawa’dan İmkansız Rüya; eser, dondurma yemeye çalışan bir grup peçeli kadını gösteriyor.

Sanatçı Filistin Sorunu’yla ilgili insani ve siyasal sorunları ve Arap kadınlarıyla ilgili sosyal meseleleri konu edinir. Shawa’nın resimleri ilk bakışta son derece yanıltıcı olabilir ve edilgen bir boyun eğmişlik ve hoş renkli kompozisyonlar izlenimini verebilir. Ne var ki, sanatçının sessiz isyanı ve sakin öfkesi, kör, sürmeli gözler, güzel işlemelerle süslü çarşafların katları ve manikürlü eller (hem tarihten gelen hem yeni sosyal yasaklarla ve uydurma dinsel tabularla bağlı eller) aracılığıyla kendini göstermeye başlar…

Mustafa Ali’nin “Tersine Zaman”, Khalid Khreis’in “Arap Baharı”, Leila Shawa’nın “Eller”, Yousef Abdelke’nin “Kaktüs” gibi birçok esere ev sahipliği yapan sergi 21 Nisan 2013′e kadar Pera’da meraklılarını bekliyor.

 

Kaynakhttp://www.peramuzesi.org.tr/sergiler/detay.aspx?SectionID=RgucfHtOamok5GX%2f4UTPnQ%3d%3d&ContentID=ujpit3cSYion58msKmO%2fow%3d%3d
Avatar
Bilgeliği doğrudan yaşamak, onun hakkında bir şeyler bilmekten daha önemlidir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz