Defne – Şifalı Bitkiler

0
632

Latince ismi Laurus nobilis olup Akdeniz ülkelerinde çok kullanılan bir bitkidir. Yapraklarını dökmez, her dem yeşildir. Güzel bir kokuya sahiptir. Sarı çiçekleri vardır. Küçük meyveleri olgunlaştığında mora döner. İyi bir çit bitkisidir. Budayarak şekil verebilirsiniz.

Yetiştirilmesi

Güneş sever, rüzgardan korunmak ister. Nemli ve bol humuslu topraklar onun için idealdir. Yaz sonunda yarı odunsu dallarından çelik alarak üretebilirsiniz. Soğuk bölgelerde ev içinde de yetiştirebilirsiniz.

Faydaları

Sindirimi kolaylaştırır, iştah açıcıdır. Terletici ve antiseptik etkileri vardır. Kan dolaşımını düzenler. Ateş düşürür, romatizma için de şifadır, yaprakları ağızda çiğnenirse ağız kokusunu giderir.

Nasıl Kullanılır?

Defne yaprağı yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra kozmetik alanda da kullanılır. Sabunu ve şampuanı cildi güzelleştirir. Mide sorunları ve şişkinlik sorunlarında ise çayı içilebilir. 1 litre kaynar suya 5-10 gram kurutulmuş yaprak koyun, 10 dakika bekletip süzün. Günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz. Kurutulmuş yapraklarını yemeklerde kullanabilirsiniz. Aromatik kokusu yemeğinize lezzet katar.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz