Doğru Besin En İyi İlaçtır

0
493

Hastalıklardan korunmanın en önemli yollarından biri de bedenimizin isteğine uygun alınan gıdalardır. Doğru besin en iyi ilaçtır.

Doğru beslenmek, ağızdan içeriye bir şeyler ittirmek değil, fizyolojimizin temel yapı taşlarını oluşturacak hammaddelerimizi bilinçli bir şekilde bedenimize almaktır. Fakat, sadece bu da yeterli değildir. Yaşam tarzı da önemlidir. Örneğin, Amerikan Ulusal Yaşlılık Enstitüsü’ne göre, bilinen hiçbir diyet, egzersiz, vitamin ve ilacın gerçekten çok güvenilir şekilde ömrü uzattığı kanıtlanamamıştır.

1970’li yılların sonunda, Güney Kaliforniya’da yapılan bazı özel çalışmalarda da yaşlı insanların, aynı şekilde vitamin almalarının, sadece sağlıklı gıda yemelerinin; yatağa vaktinde girmek, günde üç öğün beslenmek, alkol ve sigarayı pek kullanmamak gibi yaşam tarzı ve alışkanlıklarını edinmedikleri sürece, anlamlı bir yararının olmadığı saptanmıştır. Yaşam tarzında değişiklik yapan kişilerinse normale göre on bir yaş daha uzun yaşadıkları saptanmıştır.

Bedenden maksimum yararlanmak ve sağlıklı kalmak için kesinlikle, çok uç noktalara kadar gidip, “sağlıklı yaşam” psikozuna ve obsesyonuna (bunu bir takıntı haline getirmemek) girmemek gerekir. Ana kuralları uygulamak, ana yanlışları düzeltmek yeterlidir.

KaynakDr. Ender Saraç, 'Ayurveda'
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz