Ev Yapımı Sağlıklı Çorbaları Herkes Sever

0
187

Yalnızca bir yüzyıl kadar önce, türlü çorbalar insanların günlük beslenmesinde önemli bir yer tutardı. Çorbalara besin özelliklerinden, bilhassa etkili ısıtma sistemlerinin olmadığı zamanlarda ısıtıcı etkilerinden dolayı çok değer verilirdi. Şimdilerde ise çorbalar popülerliklerini bifteklere, sandviçlere, pizzalara kaptırdılar. Aynı zamanda bu hafif ve besin değeri yüksek yiyecekleri yemenin tüm faydalarını bilen ve anlayan bir sürü de ev yapımı sağlıklı çorba hayranı da var. Aşağıdaki bilgilere bir göz atın, belki günlük beslenmenize bundan sonra lezzetli eski zaman çorbalarını eklemeye karar verirsiniz.

Çorba, birçok faydalı element ve mineralle dolu gerçekten paha biçilemez bir besindir. Çorbaların birçok solunum yolları hastalıklarına karşı koruyucu özellikleri vardır. İltihaplanmayı engelleyen çok güçlü bileşenler içerir. Örneğin, mantar çorbaları, D vitamini ve diğer besinleri sağlar. Hasta insanlar, detoksifikasyonu hızlandırması ve kolesterolü azaltması açısından elden geldiğince hafif sebze çorbalarını tercih etmelidirler.

Sebze çorbaları, yıl boyunca ihtiyacımız olan vitaminleri sağlayabilecek mükemmel bir kaynaktır. Çoğu sebze, vitamin açısından çok zengindir, ama bu sebzeleri kaynattığımız zaman vitaminler suya karışır. Bu yüzden sebzeleri çorbaların içinde pişirmek, suyu tutmayı ve tüm vitaminleri ve besin maddelerini muhafaza etmeyi sağlar. Birçok uzman, sebzeleri çorba yapmak üzere kaynayan suya atmayı tavsiye ederler, bu şekilde suda eriyen C vitamini korunmuş olur. Ayrıca, 2 gün önce pişirilen çorbayı tutmayın, çünkü çorbada 2 gün sonra hiçbir faydalı element kalmaz.

Ev yapımı sağlıklı çorbalar, kilo vermek isteyenler için kesinlikle günlük beslenmelerinde olması gereken bir yemektir. Tüm çorbalar bol miktarda su içerir ve yiyecek alımınızı çok etkili bir şekilde kesmenize yardımcı olabilen az kalorili yiyeceklerdir. Diğer bir deyişle, çorbalar çok daha az enerji yoğunluğuna sahiptir ve kilo vermeye yardımcı olabilir. Ek olarak, çorba yedikten sonra midemizde ağır yiyecekler için daha az boş yer kalmasından dolayı her yemekte çorba yemek daha az kalori almak demektir. Bu nedenle çorbalar, her sağlıklı beslenme planının ve kilo verme programının çok değerli bir parçasıdır.

Sindiriminizi düzeltmek istiyorsanız, çorbalar sizin için en iyi çözümdür. Artan asit miktarından ve gastrik sıvı üretiminden muzdarip insanlar için çorbalar birebirdir. Sindirim ve peristalsis üzerindeki pozitif etkileriyle sebze çorbaları, mükemmel lif kaynaklarıdır. Gastrit ve peptik ülser hastaları, asit üretimini arttırmasından ötürü çok yağlı çorbalardan kaçınmalıdırlar.

Çorbalar, hızlı ve kolay pişirilebilen, ekonomik, pratik ve çok sağlıklı yiyeceklerdir. Ayrıca bütün ailenin ihtiyaçlarını ve damak tadını tatmin edebilir. Son olarak çorba pişirmek, malzeme bileşimi açısından doğaçlama yapmanıza ve hayal gücünüzü kullanmanıza izin verir. Taze yeşil kabak, brokoli, lahana, bezelye, balkabağı, ıspanak, kırmızıbiber, kereviz, havuç, domates, patates, soğan, pirinç, mantar, fasulye ve baharat, mutfakta neyiniz varsa, kullanın ve muhteşem ev yapımı sağlıklı çorba tarifleri yaratın. Sağlığınız ve mutluluğunuz için çorbaların ve faydalarının keyfini çıkarın.

KaynakÖzgün
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz