Gül Suyunun Faydaları ve Tıbbi Kullanımları

0
1925

Gül, dünya üzerindeki birçok millet için sonsuz güzelliği ve aşkı temsil eden kutsal bir çiçektir. Kırmızı veya sarı, pembe veya beyaz olsun tüm güller çok zarif görünür ve hoş bir esans yayar. Ayrıca, güller ve gülden yapılan ürünler, bir dizi tedavi edici faydaya ve değerli özelliğe sahiptir. Gül suyu, gül yapraklarından damıtılarak elde edilen ve en bilinen ürünler arasında yer alır; tıpta, kozmetikte, mutfakta ve başka birçok yerde kullanılır.

Gül suyunun çok hoş tadı ve kokusu vardır. Yüksek kaliteli ürünler sadece damıtılmış su ve saf gül yağı içerirler. İyi kaliteli bir gülsuyu, Eski İran ve Mısır’da çok değer görürdü ve Kleopatra’nın en çok kullandığı güzellik ürünüydü. Eski Hindistan’da gülsuyu içeren tarifler, özel bazı dini ritüeller için kullanılırdı. Eski Yunan’da ve Orta Doğu’da gülsuyu, çeşitli egzotik yiyeceklerin özellikle baklava gibi tatlıların lezzetini arttırmak için kullanılırdı.

Gülsuyunun sayısız faydaları arasında antibakteriyel, yatıştırıcı, tedavi edici ve antiseptik özellikleri yer alır. A, C, D, E ve B3 gibi flavonoid ve vitaminler açısından çok zengindir. O nedenle, tedavi edici çay şeklinde alındığında, vücudumuzu faydalı besleyici maddeler ve minerallerle zenginleştirip böbrek enfeksiyonu ve kalp hastalığı riskini azalttığı gibi sindirim sorunlarını ve sinir gerilimini giderir, paradontoz gibi hastalıkların neden olduğu diş ağrılarını ve göz tahrişini geçirir.

Ama esas olarak gül suyunun faydaları, cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır ve bu doğal ürün, pek çok cilt bakımı tekniği için önemli bir etken maddedir. Mükemmel derecede yatıştırıcı etkileri vardır.  Kuru ve yaşlanan ciltlerde iyileşme yaratır. Cildi temizler ve tonik etkisi yapar. Şişliği ve kızarıklığı azaltır. Siyah noktalardan kurtulmaya yardımcı olur. Aynı zamanda gül suyu, saçlar için de çok faydalıdır. Bu yüzden saç bakım ürünleri ve şampuanların içeriğinde çok sık kullanılan bir maddedir. Gül suyu, saç derisine giden kan akışını arttırır, böylelikle saç kökünü besler, güçlendirir ve saç dökülmesini önler.

Aldığınız ve kullandığınız gülsuyunun %100 doğal bir ürün olması çok önemlidir. Eczanelerde ve marketlerde satılan gülsuyu ürünleri, çoğu zaman sentetik gülsuyu veya katkı maddeleriyle üretilenlerdir. Gülsuyunu evde üretmenin birçok şekli ve yöntemi bulunmaktadır ve bu şekildeki gülsuyu tarifleri, yüksek kalitede doğal bir ürün elde etme garantisi vermektedir. Örneğin, taze gül yaprakları, damıtılmış su ve buz gerekebilir, fakat damıtma işlevini yerine getirecek ağır bir tuğla veya benzer bir şeye de ihtiyacınız olacaktır. (Detaylı tarif için bakınız: Gülsuyu Nasıl Yapılır?)

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz