Kırmızı Şarap Bileşeni Yeni Tedavilere Temel Olabilir

0
765

Kırmızı şarap, yüksek oranda antioksidan içermesinden dolayı meşhur oldu. Bir kadeh kaliteli kırmızı şarap içmenin yaşlanmayı yavaşlattığı, çoğu kardiyovasküler hastalığı ve çeşitli kanser türlerini önlediği kanıtlanmıştır. Kırmızı şarabın faydaları, sayısız araştırma ve çalışmaya konu olmuştur. Son zamanlarda yapılan çalışmaların biri, kırmızı şarabın insan vücudu üzerindeki etkilerini kimyasal düzeyde ortaya koymayı amaçlamıştı. Cambridge Üniversitesi’nden bir uzman grubun elde ettiği araştırma sonuçları, oldukça ilginçti. Çalışma, geçenlerde Celladlı dijital bir yayında yayınlandı.

Özellikle araştırmacıların ana ilgisi, kırmızı şarapta yüksek miktarlarda bulunan bir tür kimyasal resveratrol maddesi etrafında yoğunlaştı. Kırmızı şarap veya örneğin bitki ve otlar gibi doğal kaynaklardan elde edilen bu kimyasal, genel sağlığımızı iyileştirebilir. Bilhassa, yüksek kalorili beslenmenin olumsuz etkilerini azaltabilir, kilo vermeye yardımcı olabilir ve en tehlikeli kardiyovasküler hastalıkların risklerini düşürebilir. Ayrıca, önceki çalışmalar, bu kimyasalın hücrelerimizdeki enerjiyi canlandırmaya ve enerji üretimi ile ilişkili protein miktarının artmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştu.

Bundan önce, resveratrolün hücrelerimizdeki işlevinin nasıl olduğu çok net değildi. Çalışma sırasında bu kimyasalın hücreyi enerjisi kalmadığında “düşündürtmesiyle” iş gördüğü, enerji üreten proteinlerin üretiminin artmasına yol açtığı ve hücrelerimizdeki yerel enerji düzeylerini canlandırdığı açıkça ortaya çıktı. Araştırma grubu, bu mekanizmaları anlayarak resveratrol ile benzer şekilde hareket eden diğer kimyasal bileşenleri öğrenmenin ve kullanmanın mümkün olacağına inanıyor.

Ayrıca önemli sayıda uzman, bu önemli keşfin 2. tip diyabet, Alzheimer hastalığı ve bunama gibi yaygın hastalıklar için resveratrolün etkilerine benzeyebilen ve hücrelerimize hastalıklarla savaşmaları için ihtiyaç duydukları daha fazla enerjiyi sağlayabilen, etkili olacak yeni tedavilerin geliştirileceğinden emin.  Fakat uzmanlar aynı zamanda kırmızı şarabın çok miktarda tüketilmesinin bahsi geçen faydaları almaya ve söz edilen hastalıklardan korunmaya yardımcı olmayacağına karşın da hepimizi uyarıyorlar. Cambridge Üniversitesi’nden çalışmanın danışmanı Dr. Andrew Murray çalışmayı yorumlarken, “Resveratrol maddesini kırmızı şaraptan almanıza rağmen, anlamlı bir doz için yaklaşık 700 şişe şarap içmeniz gerekecek” diyor.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz