Kış Mevsiminde En Çok Yenmesi Gereken Yiyecekler

0
2023

Soğuk ve karlı havaları, sayısız tatilleri ve kronik melankoli duygusu ile kış, özel bir mevsimdir. Kış aylarında kilo almak, oldukça olağan bir durumdur. Bu nedenle günlük beslenmenizi kışa uyarlamanız ve sağlıklı olan yiyecekleri fazla tüketmeniz tavsiye edilmektedir. İşte size kış aylarının en favori sağlıklı yiyeceklerinin bir listesi:

Patates. Bu doğal besin, lif, folik asit, C vitamini ve K vitamini kadar demir, kalsiyum ve diğer mineraller açısından da zengindir. Soğuk bir kış gününde dumanı üstünde fırında patatesten veya patates püresinden daha iyi ne olabilir? Ayrıca, patates çorbalarda, salatalarda ve hatta tatlılarda bile kullanılabilir.

Barbunya. Antioksidanlar ve diğer besinler açısından zengin olan barbunyayı kış aylarında beslenmenize eklemek çok iyi olabilir. Konserve veya haşlanmış barbunyaları çorbalarınıza, salatalarınıza veya diğer yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Mantar. Mantar çeşitleri, çok lezzetli ve besleyicidir. Dünyanın birçok ülkesinde mantarlar, tüm kış mevsimi boyunca kırmızı etin yerine çok başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bir kâse sıcak mantar çorbası, soğuk bir kış günü sizi mükemmel bir şekilde ısıtabileceği gibi size potasyum ve sayısız bitki kaynaklı besin sağlar.

Kereviz. Bu kök besin, inanılmaz bir lif, manganez, potasyum, vitamin ve daha pek çok besin kaynağıdır. Çorbalarınıza kereviz kökü eklemek, lezzetini arttıracaktır. Salatalarınıza biraz taze kereviz eklemek ise, salatanızın tadını daha taze ve sulu hale getirecektir.

Domates. Modern ziraat teknolojileri, domatese yıl boyunca ulaşabilmemizi sağladı. Domates, kanser önleyici ve kalp sağlığını güçlendirici özellikleri ile müthiş bir likopen kaynağı olarak bilinir.

Kahverengi pirinç. Bu doğal yiyecek, gerçek bir doğal besin ve mineral deposudur. Sulu yemeklerde ve çorbalarda ve aynı zamanda dolmalarda da kullanılabilir. Kahverengi pirinç ile yabani pirincin bir karışımını, kış mevsiminde yenebilecek en sağlıklı besin olarak düşünebilirsiniz.

Yaban mersini. Bilinen en iyi antioksidan kaynaklarından biri olan ve dondurucuya atılarak bile faydaları korunabilenyaban mersini,  sağlık özellikleri açısından son yıllarda oldukça dikkat çekmektedir. Bir avuç dolusu dondurulmuş yaban mersini yemek, kış mevsiminde sağlıklı beslenmek isteyenler için mükemmel bir fikirdir.

Avokado. Avokado da sindirim sistemimizin işlevini iyileştirmesinden cilt sağlığını düzeltmeye varan bir dolu sağlık faydasına sahip olan olağanüstü bir yiyecektir. Sandviçlerinize bir dilim avokado koyabilir veya sebze salatanıza biraz avokado ekleyebilirsiniz.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz