Meditasyon Çocukların Dikkatini Güçlendiriyor

0
742

International Journal of Yoga adlı derginin en son sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre, meditasyon yapmayı öğrenen çocukların yoğunlaşma süreleri önemli ölçüde artıyor.

Araştırmacılar, yaşları 13 ile 16 arasında değişen okul çağındaki 208 çocukla (132 erkek ve 76 kız çocuğu) belli meditasyon ve rahatlama tekniklerini içeren yoga temelli iki gevşeme egzersizini test ettiler. Yoğunlaşma süreleri, meditasyon ve rahatlama uygulamaları öncesinde ve sonrasında test edildi.

Hem meditasyon hem de rahatlama uygulamaları çocukların yoğunlaşma becerilerini güçlendirdi, ama meditasyon, çocukların cinsiyeti veya yaşı önemli olmaksızın, en çok dikkatleri üzerinde etki yaptı.

Araştırma, meditasyon eğitiminin bütün çocukların dikkat becerilerini geliştirebileceğini, ve hiçbir negatif yan etkisi olmadığından özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD) olan çocukların tedavisinde de önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz