Meditasyonun Faydaları

0
4675

Vücudun müthiş karmaşık kontrol mekanizmasının bir parçası olan sinir sistemi, Merkezi, Çevre ve Otonom Sinir Sistemleri olmak üzere üç bölüme ayrılır. Bu sistemler, evrenimizi duyularımızla nasıl algıladığımızı ve nasıl yanıt verdiğimizi kontrol eder. Otonom sistemi, aynı zamanda vücutlarımızın kalp atış hızı gibi bilinçdışı temel fonksiyonlarını kontrol ederek otomatik olarak işlev görmelerini sağlar.

Sakin ve huzurlu bir meditasyonun faydalarından biri, otonom sistemimizin vücudumuzdaki herhangi bir fiziksel aşırı aktiviteyi otomatik olarak azaltmasıdır. Sistemin aynı zamanda hepimizin içindeki “savaş veya kaç” mekanizmasını da çalıştırmasından dolayı, ki bu güdü modern dünyada stresle zarar verecek derecede aşırı etkin olabilmektedir, meditasyonun sağlığımıza bu yönüyle oldukça çok faydası vardır. Bu fayda, sempatik sinir sistemine bağlı limbik bölgedeki düzelen enerji akışlarına bağlanmaktadır.

Meditasyonun stresin azalması, huzurlu ve memnun hissetme gibi anlık faydaları var. Öbür türlü zihinsel ve duygusal olarak iyileştirilmesi zor olan hastalıkların önlenmesine ve tedavisine fiziksel olarak yardımcı olur. Kişinin dengeyi bulmasına destek olur. Ruhsal olarak kişi meditasyonla aydınlanmanın en yüksek seviyesine ulaşabilir.

Meditasyonun fiziksel faydaları

İncelikli bir zekayı yansıtan vücudumuz, kendisini oluşturan organlar ve hücreler tarafından yapılan işin tümünü yönetir. Çakralarımızdan biri tıkandığında kontrol ettiği organlarda fiziksel işlev bozuklukları görülür. İşte o zaman çoğu hastalıklar ortaya çıkar. Modern tıp, semptomları yani belirtileri düzeltmeye çalışır. Etkili bir meditasyon türü ise incelikli bir zekayı yansıtan sistemimizi yeniden dengeleyerek ve merkezlerimizi temizleyerek sebeplere doğrudan hamlede bulunmamızı sağlar. Böylelikle çaresi olmayan hastalıklar bile meditasyonun temizleyen enerjisi ile doğal bir şekilde iyileştirilebilirler.

Meditasyonun zihinsel faydaları

Meditasyon haline girdiğimizde, sessizliğin krallığına giriş yaparız. Tepemize binmiş olan düşünceler silinir gider ve mevcut anın gerçekliği tüm yoğunluğuyla karşımıza geçer. Duyularımız, bize zihnimiz veya şartlanmalarımızla değiştirilmeyen dünyanın doğrudan görüntülerini yollar.

Meditasyonun duygusal faydaları

İçsel enerjimiz uyandığında ve meditasyon haline daldığımızda, duygularımız da dengeye kavuşur. Hırs, güvensizlik, kıskançlık gibi saf ve samimi hislerin ifade edilmesini engelleyen tüm zayıflıklar, meditasyon neşesiyle biter gider. Bu neşe, tüm ikilemlerin çelişkilerin ötesinde mutlaktır. Bu aynı neşe, özgürleşmemizin de esin kaynağı haline gelir.

Meditasyonun ruhsal faydaları

Meditasyon, içimizdeki hakikat, farkındalık ve sonsuz neşe demek olan ilahi enerjiyi açığa çıkarır. Sevgi okyanusundaki bir damla gibi bütünün bir parçası oluruz ve meditasyonda Yaratıcı enerjinin içinde erir gideriz. Bu deneyim, sıradan bir insanın farkındalığının evrimindeki son aşamadır. Bu kişiye yeniden doğmuş veya ermiş denir. Bu, o zamana dek saklanmış olan ruhsal özümüzün gerçekleşmesi demektir. Bütünle kurulan birlik, yolda ilerledikçe daha da güçlenir. Günden güne içimizde kurulan bu bağ, sadece fiziksel, duygusal veya psikolojik faydalar değil aynı zamanda maddi, sosyal ve mesleki faydalar da sağlayacaktır.

KaynakÖzgün
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz