Sevdiğin Rengi Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim

1
53881

İster canlı bir Turuncu ister barış dolu bir Mavi olalım, renk tercihlerimiz kişiliklerimizin anlaşılmasına yarayan anahtarlardır. Renk uzmanının sevdiğiniz renge dair söyleyeceklerine bir kulak verin. Gerçekten kim olduğunuza dair neler söylüyor bakalım…

Şimdi en sevdiğiniz rengi seçin:

Kırmızı
Güç, kuvvet, sağlık ve canlılığın rengi Kırmızı, genelde dışadönük, kavgacı, coşkulu ve atılgan kişiler tarafından seçilen bir renktir. Hırslı bir doğayla barışıktır, ama bu rengi seçenler zaman zaman sert, hayattan alabilecekleri her şeyi almaya kararlı, insanları yargılarken ve taraf tutarken aceleci olabilirler. Kırmızı insanlar genelde iyimserdir ve monotonluğa dayanamazlar; daha ziyade huzursuz olup hiç de içedönük değillerdir. Bu yüzden de kendi eksiklerinin farkında olmayabilirler. Objektif olmak onlara zor gelir ve bir sorun olduğunda başkalarını suçlayabilirler. Kırmızıyı tercih eden sessiz insanlar, bu rengin verdiği sıcaklığa, güce ve yaşam enerjisine ihtiyaç duyabilirler veya ciddi bir dış görünüş ardında gerçek hislerini örterler. Kırmızı genelde hayat sevinci olan açık ve karmaşık olmayan doğaya sahip insanlar tarafından seçilir.

Bordo
Zor tecrübeler, Bordo kişisini olgunlaştırarak canayakın ve cömert biri haline getirmiş olabilir. Bu renk, genelde hayat tarafından hırpalanmış ama zorlukların üstesinden gelmiş kişilerin favori rengidir. Sıkı disiplinli Kırmızı bir kişiliği – zor tecrübeleri çiziksiz atlatamamış, ama süreç içinde büyümüş ve olgunlaşmış bir kişiliği – işaret eder.

Pembe
Bu renk, tutku içermeyen sevgi ve şefkati sembolize ederken Kırmızının daha hafif niteliklerini kucaklar. Pembeyi tercih eden kadınların anaç olmaya eğilimleri vardır. Pembe, korunma, özel muamele ve korunaklı bir yaşam arzusu duyar. Pembe insanları şefkat ister ve sevilmekten ve güvende hissetmekten hoşlanır, belki de hassas ve kırılgan görünmeyi isterler. Pembe insanlar çekici ve naziktirler.

Beyaz
Saflık, masumiyet ve naifliğin sembolü beyaz, gençlik ve saflıkla kuvvetli çağrışımlara sahiptir. Yaşlı bir insansanız, beyaz tercihiniz mükemmelliğe ve imkansız hayallere olan arzunuzu, belki de kayıp gençliği ve tazeliği yeniden elde etme girişiminizi gösterebilir. Sadeliğe veya basit bir hayata olan özlemi de sembolize edebilir.

Turuncu
Rahatın ve keyfin bu rengi, canlı bir sosyal çevreden hoşlanan havalı ve eğlence düşkünü kişilere hitap eder. Turuncu insanlar olayları biraz abartma eğiliminde olabilirler ve insanların dikkatini çekerler, ama genelde iyi huylu ve popüler kişilerdir. Biraz kararsız ve tereddütlü olabilirler, ama fikirlerinin kabul edilmesi için uğraşırlar. Turuncu, gençliğin, gücün, korkusuzluğun, merakın ve huzursuzluğun rengidir.

Sarı
Mutluluk, bilgelik ve hayal gücünün rengi Sarı, zihinsel olarak maceracı, yenilik ve kişisel tatmin arayışında olan kişilerce seçilir. Sarı, genelde neşeli ve gözü açık kişiliklerle, iyi ticaret kafası ve güçlü bir mizah duygusu olanlarla iyi gider. Zekanın ve akılla ilgisi olan her türlü şeyin rengidir. Sarı insanlar genelde kendi akli kapasitelerine dair iyi fikirleri ve yüksek amaçları olan açık ve net düşünen tiplerdir. Bazı anlarda, düşünce ve eylem özgürlüğünü tercih ederek sorumluluktan uzak durma eğilimleri olabilir.

Yeşil
Denge ve uyumun rengi Yeşil, umudu, yenilenmeyi ve huzuru sembolize eder ve genelde nazik ve içten insanlar tarafından beğenilir. Yeşiller genelde samimi, toplum zihniyetli, sosyal sayılabilecek ama bedeli ne olursa olsun huzuru tercih eden kişilerdir. Yeşil insanları, kendinden çok ödün veren, mütevazı ve sabırlı olabilirler, bu yüzden başkaları tarafından istismar edilebilirler. Genellikle incelikli, medeni ve saygıdeğer kişiliklerdir.

Mavi
Yumuşak, rahatlatıcı, merhametli ve ilgili Mavi, temkin ve içedönüşün, muhafazakarlığın ve görev duygusunun rengidir. Sabırlı, azimli, vicdanlı, hassas ve kontrollü Maviler, istikrarlı karakterleri ve bilgelikleriyle başkaları tarafından hayran olunmak isterler. İnançlıdırlar, ama çoğu zaman kısmen esnek olmayan inançlardan endişelenirler ve çok tedbirli olabilirler, havalı tiplerden şüphe duyarlar.

Camgöbeği
Titiz, zevk sahibi, özgüvenli ve çekici Mavi-Yeşil insanı hassas, zeki ve incelikli, azimli ve eğer birisiyle birlikte değilse istikrarlı olma eğilimindedir. Mavi-Yeşiller mükemmel  ölçüde zevkli olup genelde saygılı, çekici ve beceriklidirler, ama çoğu zaman yardım veya destek almayı reddederler.

Turkuaz
Karmaşık, hayalci ve özgün Turkuaz insanları kendilerini zora sokarlar ve soğuk dış görünüşleri altında bir fırtına gibi esiyor olabilirler.

Lavanta
Genelde kirli, çirkin hiçbir şeye asla dikkat etmeyen “daha yüce bir düzlemde” yaşayan ve her zaman kusursuz ve güzel bir şekilde giyinen kişilerce tercih edilir. Lavanta insanları sürekli bir kültür ve yaşamdaki incelikli şeylerin, ellerini kirletmeden yüce ve asil ideallerin arayışında olabilirler. Bir Lavanta kişisi genelde yaratıcı, çekici, zeki ve medenidir.

Mor
Morlar, benzersiz ve farklı olmaya dair duydukları kuvvetli arzuyla oldukça bireysel, zor beğenen, zeki ve hassas insanlardır. Huysuz, açık sözlü ve sanatçı bir Mor kişisi, yanlış anlaşıldığında ilgisiz ve alaycı olabilir. Mor rengi seçiyorsanız, otorite konumuna gelme ihtimaliniz olup sıradışı, hoşgörülü ve ağırbaşlı olma eğilimindesiniz.

Kahverengi
Bir Kahverengi insanı, çok katı ve sağlam, vicdanlı, güvenilir, istikrarlı ve muhafazakar olma eğiliminde olup sabır ve tahammül timsalidir. Kahverengiler, atılgan değillerdir ve belirsiz ve düşüncesiz olabilirler, ama sorumluluğu severler, güvenilir ve iyi niyetlidirler. Kahverengiyi seçiyorsanız, inatçı ve dik kafalı olma eğilimine dair dikkatli olun.

Gri
Tedbir ve uzlaşmanın rengi çalışkan Gri, huzur ve dinginliği arar ve çoğu zaman karşılığını almasa bile çok çalışır. Daha yaşlı Griler, biraz iniş çıkışlı koşturmacalı bir hayattan hoşlanırlar. Genç Griler, hayattan geri duruyor ve kişiliklerini bastırıyor olabilirler. Griler, çoğunlukla iyi iş becerilerine sahip olup çok çalışma eğilimindedirler.

Siyah
Gösterişli olmadan ağırbaşlı ve etkileyici Siyah insanları gizemli bir imaj sunmak isterler, ama tercihleri aynı zamanda içlerinde saklı tuttukları özlemler olduğunu gösterircesine arzuların ve dünyevi hedeflerin baskılandığına da işaret edebilir.

KaynakBetty Wood, 'The Healing Power of Color'
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


1 Yorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz