Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı İlk 5 Gıda

4
16231

Sigarayı bırakmak dünyanın en kolay şeyi. Biliyorum, çünkü binlerce kez bıraktım! – Mark Twain

Sigara içmek, en berbat alışkanlıklardan biri ve maalesef günümüzde de oldukça yaygın. Bu alışkanlığı bırakmak cidden zor, sigarayı bırakmak isteyen binlerce kişi nikotin nöbetlerini azaltmak ve nikotin bağımlılığından bir kerede tamamen kurtulmak için çok çeşitli teknikler deniyor. Bilinen sigara bırakma çabaları arasında özel bir nikotin sakızı, hapı veya ilacı kullanmak, egzersiz veya meditasyon, yapmak, bir takım eğlence faaliyetlerine katılmak, yaşam tarzında önemli bazı değişiklikler yapmak ve daha pek çokları yer alıyor. Fakat çoğu insan yediğimiz ve içtiğimiz şeylerin aslında sigaranın tadını hoşlaştırmaya veya kötüleştirmeye yaradığının farkında değildir. Bizi sigaranın tadından uzaklaştırabilecek bazı gıdalar var. Bu yolu denemek, sorunumuzu çözmemize ve bu korkunç alışkanlığı bırakmamıza yardımcı olabilir.

Duke Üniversitesi’nden uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre, et ve kafeinli içecekler türünden yiyecek ve içecekler, sigaranın tadını hoşlaştırıyor. Aynı zamanda süt ürünleri ve taze sebzeler sigaranın tadını kötüleştiriyor. Bu çalışmanın aktif bir katılımcısı olan F. Joesph McClernon, duruma dair şu şekilde yorum yapıyor: “Sigara tiryakilerinin sigaranın tadını kötüleştiren her şeyi söylemelerine şaşırdık.” Sigaranın tadını etkileyen belli ürünlerden bir dolu yemek ve belli içeceklerden daha fazla içmek daha uzun süre sigara içmeden durmanın çok iyi bir yolu olabilir. Şimdi, size sigarayı bırakmanıza yardımı olabilecek ilk 5 yiyecek ve içeceğe bakalım:

1. Süt ve Diğer Sütlü İçecekler. Çoğu sigara tiryakisi, bir bardak süt içtikten sonra sigara içmenin beklenilen tadı ve doyumu vermediğini söyler. Süt, sigaranın tadını çok daha acı ve kötü hale getirir. Bazı kişiler, sigarayı süte batırıp, kuruttuktan sonra bu sigaraları içmeyi denemeyi tavsiye ediyor. Tadı muhakkak berbat olmalı ve bu tiryakinin canı tekrar sigara çektiğinde her defasında sütlü sigaraların o berbat tadını hatırlayacaktır. Bu, nikotin nöbetlerinin azalmasına ve nikotin bağımlılığından kurtulmaya yardımcı olabilir.

2. Portakal Suyu. İnsanlar düzenli olarak sigara içtiklerinde, çok fazla C Vitamini kaybederler ve vücutları bunun yerine nikotinin doğal olmayan elementlerini koymaya alışmıştır. İşte bu yüzden, sigarayı daha çabuk bırakmak için, daha fazla doğal C Vitamini almaya başlamak gerekiyor. Portakal, limon, siyah kuşüzümü, nar ve diğer kuvvetli C vitamini kaynakları, nikotin bağlılığından kurtulmaya çalışan herkese tavsiye edilebilecek en iyi yiyeceklerdir.

3. Kereviz. Kabak, patlıcan, fasulye ve hatta salatalık gibi sebzelerin yanında kereviz de sigaranın tadını etkiler. Ayrıca, uzmanlar bu sebzelerden bol bol yemenin nikotin bağlılığını (hiç alkol tüketilmemesi durumunda) azaltabileceğini iddia ediyorlar. İşte bu nedenle kereviz sapları yemek nikotin isteğini azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer kereviz sapı yemeyi çok fazla sevmiyorsanız, yerine havucu deneyebilirsiniz. Fakat, çok fazla tatlı sebze yemek de çok iyi görülmüyor, çünkü aşırı miktarda glikoz beynin haz ve doyumdan sorumlu bölgelerini harekete geçiriyor. Bundan dolayı, glikoz sigara isteğini tetikleyebilir.

4. Brokoli. Brokoli aslında herkese çok faydalıdır, çünkü çok çeşitli iyileştirici özelliklere sahiptir. Bilhassa, akciğer kanseri başta olmak üzere akciğer hastalıkları riskini düşürmeye yardımcı oluyor. Brokolide akciğerleri zehirlenme ile ilgili bir hasardan koruyan ve NRF2 geninin hareketini artıran sülforafen bulunuyor. Maalesef, brokolinin bu iyileştirici özelliği sigara tiryakileri için işe yaramıyor, çünkü nikotin sülforafenin tüm tesirini yok ediyor.

5. Kırmızı Şarap. Günde bir bardak kırmızı şarap, hem sigara tiryakilerinde hem de sigara kullanmayanlarda akciğer kanseri riskini azaltıyor. South California’dan araştırmacılar, her gün bir bardak kırmızı şarap içen insanların akciğer kanseri olma risklerinin yüzde 60 daha az olduğunu ortaya koydu. Kırmızı şarapta flavonoidler ve resveratrol bulunuyor ve ayrıca kanın pıhtılaşmasına izin vermediğinden kalp ve kan için de çok faydalı. Siz yine de dikkatli olun ve çok fazla kırmızı şarap içmeyin, öbür türlü hem nikotin hem de alkol bağımlılığı ile uğraşmak zorunda kalırsınız.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


4 YORUM

  1. öncelikle sizi tebrik ederim, iradeli insanları seviyorum. Sigara bırakma için araştırma yaparken yüzlerce tekniğe ve yönteme denk geldiğimi bildirmek isterim. İradeli bir insanın yapamayacağı şey yoktur, iradesi güçlü biride kesinlikle sigarayı bırakabilir.

  2. BEN SİGARAYI BIRAKTIM. 45 SENEDİR İÇEN BİRİ OLARAK . ÇOKTAN BERİ BIRAKMAYA NİYETLİYDİM. AMA ÇAY VE SİGARANIN BERABER İÇİLMESİ KEYFİNİ BIRAKMAK İSTEMEDİĞİMDEN BU KADAR UZUN SÜRE O TATDAN DOLAYI BIRAKAMADIM.
    AMA İNANIYORUMKİ DEVLETİN VERDİĞİ NİKOTİN BANTLARININ ÇOK FAYDASINI GÖRDÜM. HERKESE TAVSİYE EDERİM.
    DEVLET BEDAVA VERİYOR 30 GÜNLÜK .

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz