Yağ Türleri

0
7161

Yağı iki kaynaktan alırız: hayvanlar ve bitkiler. Vejetaryenler (veganlar değil) hayvansal yağları, tereyağı, peynir, krema, yoğurt ve yumurta sarısından alırlar. Bitkilerden ise margarin, sıvı yağlar ve bunlardan da katı yağlar üretilir.

Temel yağ asitleri içeren yiyecekler (zeytinyağı, bitkisel yağlar, susam, fındık, avokado, tahıllar) aynı zamanda birçok besin öğelerini de bünyelerinde bulundururlar. Hamburger, patates kızartması ve pastalar gibi hazır yiyecekler ise yağ kaynağı olmalarına rağmen başka bir besin değerleri pek yoktur.

Beslenmenizdeki yağı azaltmak için tamamen yağdan vazgeçmeyin, bunun yerine baklagiller ve sebze oranını artırın, böylece doyurucu gıdalardan vazgeçmemiş olursunuz.

Doymuş yağlar, oda sıcaklığında katılaşırlar. Hayvansal yağların büyük çoğunluğu doymuş yağlardır. Doymuş yağların kandaki zararlı kolesterol düzeyini artırdığı ve vücut için faydalı kolesterol türünü de düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca doymuş yağların bazı kanser türlerini de beslediği sanılmaktadır.

Mısır, ayçiçeği, soya yağları gibi çoklu-doymamış yağlar, kandaki kolesterol düzeyini düşürürler. Oda sıcaklığında sıvı kalırlar. Bu yağlar kimyasal işlemden geçirilerek margarin haline getirilebilirler.

Doymamış yağların aşırı miktarlarda tüketildiğinde olabilecekler hala araştırma konusudur. Ne miktarda yenirse yensin, kandaki kolesterol düzeyini olumlu etkilediği düşünülüyordu, fakat bugünkü araştırmalar doymamış yağların fazla tüketilmesi halinde sadece zararlı kolesterol türlerini değil, faydalı olanları da azalttığını göstermektedir.

Diğer taraftan çok fazla miktarlarda margarin yenildiğinde, belli bir yağ asidinin kalp yetmezliğine neden olduğu iddia edilmektedir. İhtiyaç fazlası miktarlarda tüketilen doymamış yağların aynı zamanda vücutta okside olup kan damarlarında tıkanmalara yol açtığı sanılmaktadır.

Doymamış yağlar doku zedelenmesine ve damar zarlarında tabakalar oluşmasına da neden olur. Çeşitli ve bol sebze ile meyve yiyerek bu olumsuz etkiler asgari düzeye indirilebilir.

Tekli doymamış yağlar, son yıllarda yapılan bazı gözlemlerden dolayı fazlasıyla önerilir oldu. Bunun başlıca nedeni, İtalya ve İspanya gibi Akdeniz ülkelerinde kalp rahatsızlıklarının daha az görülmesidir: hayvansal yağların daha az, zeytinyağının ise daha çok tüketilmesinin buna neden olduğu sanılmaktadır.

Tekli doymamış yağlar, zeytinyağı ve kanola yağında çokça bulunur. Bu tür yağlar kandaki kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü artırarak kalp rahatsızlıklarından korur. Ayrıca daha çok zeytinyağı yiyen toplumlarda göğüs ve bağırsak kanserlerine de daha ender rastlanılmaktadır, fakat bunun nedenleri halen bilim adamları tarafından tartışılmaktadır.

KaynakEn Lezzetli Vejetaryen Yemekleri
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz