Yeşil Sebzelerin Önemi

0
522

Sebzeler vücudun ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşılar: vitaminler, mineraller, lif ve hatta protein ve yağ gibi makro-besinleri içerir. Daha az bilinen bileşenlerinden bazıları da sağlık için çok önemlidir.

  • Klorofil, yeşil bitkilere rengini veren maddedir, vücut içinde oksijenin dağıtılmasına yardım eder. Klorofile bitkilerin kanı diyorum, çünkü klorofil hem kimyasal bileşenler açısından hem de moleküler yapı bakımından insan kanına çok benzemektedir. Moleküllerinde sadece bir merkezi atom farklıdır. Özellikle yapraklı yeşil sebzeler klorofil bakımından çok zengindir.
  • Enzimler, vücudun kimyasal aktiviteler için kullandığı maddedir. Her biri kendi fonksiyonu ve özelliğine sahip olan binlerce enzim vardır ve çeşitli sebzelerden yemek vücuda çeşitli enzimleri sağlar. Enzimler aynı zamanda sindirime de yardımcıdır. Isı enzimleri bozduğundan, sebzeleri olabildiğince çiğ olarak yemek çok önemlidir. Sebzeleri ne kadar az sürede pişirirseniz o kadar iyidir.
  • Pitobesinler, bazı bitkilere sarı, turuncu ve kırmızı rengini veren maddedir. Asitlerin nötrlenmesine yardım eder ve antioksidan görevi görür. Diğer pek çok yardımcı faktörünün yanında kromun enerji için şekeri bağlamasına yardım eder.

Sebzelerinizi daima taze ve eğer mümkünse organik alın. Tercihen çiğ olarak yiyin ve pişirdiğiniz zaman da olabildiğince kısa sürede ve 47 dereceyi aşmayacak ısıda pişirin (enzimler ancak bu sıcaklığa kadar dayanabilir).

Sebzelerin sizi bekleyen faydalardan birkaçını örnek vermek istiyorum:

Brokoli, harika bir C vitamini kaynağıdır, 400 gramı size günlük ihtiyacınızın neredeyse tamamını sağlar. Folat, A vitamini, demir, potasyum, B6 vitamini, magnezyum, B2 vitamini içerir ve bunların hepsine vücudun ihtiyacı vardır. Brokoli çok zengin bir lif kaynağıdır ve kan şekeri seviyesinin dengelenmesine, kolesterolün düşmesine yardım eder, sindirimi kolaylaştırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kiloyu kontrol eder. Bütün yeşil ve sarı sebzeler gibi brokolinin de 7.5 ile 8 arasında bir pH seviyesi vardır.

Ispanak, A vitamini, folate, demir, magnezyum, kalsiyum, C vitamini, B2 vitamini, potasyum ve B6 vitamini bakımından zengindir. Çok zengin bir lif kaynağıdır ve kan şekeri seviyesinin kontrolüne yardım eder. Ispanak aynı zamanda tansiyonun ve kolesterolün düşmesine yardım eder, sindirimi kolaylaştırır, bağışıklık sistemini artırır ve kilo vermeye yardımcı olur. 7.5-8 arasında bir pH seviyesi vardır.

KaynakDr. Yegane Mutlu, 'Hastalanmadan Yaşayın'
Avatar
Midelerimizi hayvan mezarlığı yapmayalım!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz