Detoks Diyeti ve Takviyeleri

0
331

Detoks programı sürecinde neleri yemediğiniz, aslında neleri yediğinizden daha önemlidir. Gerçekte en iyi detoks diyeti hiçbir şey yememektir. Temel detoks diyet stratejisi, tüm asit formlu gıdaları ve içecekleri elimine etmek ve vücudun detoks konumundayken ihtiyaç duyduğu gerekli gıdaların karışımını sağlayan birkaç basit alkalik besini tüketmektir. Diyeti mümkün olduğu kadar basit ve seyrek tutmak, sindirim atıklarını minimuma indirir ve vücudun günlük beslenme alışkanlıklarımızın sürekli ve kompleks sindirim gereklerini karşılamak için harcadığı büyük miktardaki enzim ve enerjiyi, detoks sürecine yönlendirir. Az besin alıp, çok su içmek, vücudun kendini tamir etme ve arındırma sürecini hızlandırır ve etkisini artırır.

Diğer yandan bazı besinler aktif olarak detoks sürecini destekler, bu yüzden detoks sürecinde seçtiğiniz yiyeceklerin vücuda tam olarak bu elementleri sağlıyor olmasına dikkat etmek gerekir. Kanı temizlemek ve dokuları arındırmak için bedenin ihtiyaç duyduğu en önemli maddeler enzimler, mineraller, iz elementler ve vitaminlerdir. Günümüzde, Batı’da insanların tükettiklerinin yüzde 90’ını oluşturan hayvansal protein, yağ, rafine şeker ve nişasta, sadece detoks için yararsız olmakla kalmaz, aynı zamanda, büyük miktarda asidik atık ve çürütücü artık yağ üreterek temizlenme sürecinin önünü de tıkar ve bu yüzden detoks diyetinden kesinlikle elimine edilmelidir.

Vücudu arındırmak için en iyi yöntem olan oruç tutmanın dışında, detoks sürecinde uygulanması gereken dört temel strateji vardır. İlk ve en önemli adım, kanı ve dokuları asitleştirecek yiyecek ve içeceklerden tamamen kaçınmaktır. Bir sonraki adım ise, kanı ve dokuları alkalik yaparken bedene detoks sürecinin başından sonuna kadar ihtiyacı olan temel besinleri sağlayacak, birkaç basit, rafine edilmemiş, bitkisel kökenli gıda üzerine kurulu bir detoks diyeti oluşturmaktır. Üçüncü adım ise, gerekli besinlerin ve alkalik ajanların konsantre formlarını sağlayarak detoksa yardımcı olacak ve onu hızlandıracak tamamen doğal kaynaklardan elde edilmiş özel takviyeler seçmektir. Dördüncü adım ise, sindirim ve metabolizma atıklarının üretimini engellemek üzere kalori alımını azaltmak, enerjiyi ve enzimleri sindirim yerine detoks için kullanmaktır.

KaynakDaniel Reid, 'Detoks'
Avatar
Midelerimizi hayvan mezarlığı yapmayalım!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz