Hafif Depresyon İçin Masaj Önerileri

0
825

Depresyonda shiatsu, refleksoloji, chranio-sacral terapi, aroma terapik masaj, polarite tedavisi gibi bir uzmanın yapabileceği masaj ve terapilerin yanı sıra kişinin aşağıda önerilen bazı aromatik yağ karışımlarıyla kendi kendine yapacağı masajın da çok faydası vardır.

Aslında yeterince dokunmamak veya dokunulmamak, maalesef çağımızın en büyük eksikliklerinden biridir. Size sevgiyle dokunacak bir kimse yoksa, siz kendinize sevgiyle dokunun.

Tüm vücut için aromatik masaj yağı tarifi

2 tatlı kaşığı susamyağı, 2 çay kaşığı melisa, 2 tatlı kaşığı gülsuyu, 2 çay kaşığı ylang-ylang yağı, 3-4 damla lavanta yağı karıştırılır, ayrıca istenirse yasemin yağı, nane yağı, fesleğen yağı, sandal ağacı özü gibi karışımlar da eklenebilir.

Bu karışımlar sabah veya akşam duştan önce ılık olarak, yukardan aşağıya ve merkezden uçlara doğru olmak üzere 3-5 dakika kadar masaj yapılarak uygulanır. Masaj yaparken alına, iki kaş arasındaki noktaya, göğüs kemiğinin alt ucundaki noktaya, ayak tabanlarına, kuyruksokumuna ve karın bölgesine (saat dönüşü yönünde) daha dikkatle masaj yapılması iyi olacaktır.

KaynakDr. Ender Saraç, 'Doğanın Şifalı Eli'
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz