Vejetaryen Olmam Gerçekten Bir Fark Yaratacak Mı?

0
229

Bir vejetaryen adayı olarak büyük ihtimalle et yemekten vazgeçmenin gerçekten fark yaratıp yaratmayacağını sorguluyor olabilirsiniz. Bir vejetaryenin daha ne kadar fark yaratabileceği fikrine kafa yoruyor olabilirsiniz.

Bir vejetaryenin et yiyicilerin dünyasında istatistiksel olarak devasa bir fark yaratmayacağı doğru olabilir ve bir vejetaryenin gidişatı tersine çevirmeyeceği de doğru olabilirken bir birey olarak sizin için ve yüzlerce hayvan için de iyi olabilecek bir dolu şey yapabilirsiniz.

Mesela, et merkezli beslenmeye sahip ABD ve diğer pek çok ülkedeki ölümlerin bir numaralı sebebine bir bakın: kalp rahatsızlığı

Özellikle kolesterolün, kalp krizlerinin ve diğer kalp ve dolaşım sorunlarının üç önemli kaynağı et, yumurta ve süt ürünleri olmasa bile, en azından bu sorunlar daha az görülecektir. EarthSave’e göre, ortalama bir vejetaryenin ortalama bir vejetaryen olmayan insana göre kalp krizi geçirme ihtimali yaklaşık 1/4 oranındadır. Tamamen vegan insanlarda ise bu oran 1/10’a kadar düşmektedir.

Kalp sağlığınız dışında vejetaryen olarak sağlığınıza pek çok başka faydalar da sağlayacaksınız. Mesela, etlerde yaygın olarak kullanılan ve kanserle de ilişkilendirilen koruyucu maddelere maruz kalmayacaksınız. Hayvan yemlerinde konsantre halde bulunan ve insan vücudundaki doğal hormonal süreçleri genelde bozan çeşitli hormonlara da maruz kalmayacaksınız. Ve çoğu insanın düzgün bir şekilde sindiremediği ve bazı diyetisyenlerin sindirim sorunlarının sebebi olarak gösterdiği laktozdan o kadar çok da tüketmeyeceksiniz.

Birey olarak sağlayacağınız sağlık faydalarının dışında, insanların dünya üzerindeki hayvanlara acı çektirmesinden size düşen payı azaltmış olacaksınız.

Veganoutreach.org sitesine göre, ortalama bir Amerikalı ömrü boyunca 2.714 kara hayvanı tüketiyor. Et yemeyi şimdi bırakırsanız, birkaç onyıl içerisinde yüzlerce hayvanın ölümüne ve acı çekmesine engel olmuş olursunuz.

Buna ek olarak, yumurta yemeyi ve süt içmeyi bırakırsanız, yumurta tavuklarının ve yavrularının olduğu kadar süt ineklerinin ve yavrularının da acı çekmesindeki ve ölümündeki payınızı azaltmış olursunuz.

Tüm bunlardan dolayı cevabımız: “Evet!” Vejetaryen olmanız fark yaratacaktır. Potansiyelde kurtarabileceğiniz binlerce hayvan açısından vejetaryen olmanız bir fark yaratacaktır. Birey olarak kansere ve kalp krizine yakalanma ihtimalinizi büyük oranda azaltacağından sizin için de önemli bir fark yaratacaktır.

KaynakÖzgün
Avatar
Midelerimizi hayvan mezarlığı yapmayalım!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz