Harvard Süt Ürünlerinin Sağlıklı Beslenmeyle İlgisi Olmadığını Açıkladı

0
376

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi, en son yayınladığı “Sağlıklı Yemek Tabağı” adlı gıda rehberiyle ABD Tarım Bakanlığı’na (USDA) ve beslenme uzmanlarına güçlü bir mesaj yolladı. Bu mesaj, USDA’nın zaman aşımına uğramış ve insanları yanlış yönlendirmiş eski yiyecek piramidinin yerine yeni çıkardığı “Tabağım” adlı sağlıklı beslenme rehberine üniversitenin gösterdiği sert bir tepki oldu.

Harvard beslenme uzmanları, üniversitenin hazırladığı gıda rehberinin beslenme konusunda sağlam araştırmalara dayandığını ve daha da önemlisi gıda lobicileri tarafından yönlendirilmediğini de açıkça söylüyorlar. Harvard’ın araştırmasının merkezindeki en önemli kanıt,  “süt ürünlerinin fazla alımı, prostat kanseri ile yumurtalık kanseri riskini arttırabilir” şeklindeki değerlendirmeye dayanarak, “Sağlıklı Yemek Tabağı”nın süt ürünlerini içermemesidir. Harvardlı uzmanlar, çoğu süt ürünündeki yüksek düzeydeki doymuş yağı problemli görmekte ve kalsiyum ihtiyacını karşılamada karalahana, Çin lahanası, takviye edilmiş soya sütü ve fasulye pilakinin süt ürünlerinden çok daha güvenli seçenekler ve yüksek kaliteli takviyeler olduğunu ortaya koymaktadırlar.

Daha çok miktarda sebze ve meyve tüketimini olduğu kadar balık, fasulye veya kabuklu yemişler gibi daha sağlıklı protein kaynaklarının tüketimini de teşvik ettikleri için Harvard’a teşekkür ediyoruz. Ayrıca lobicileri görmezden geldikleri ve USDA’ya sağlıklı beslenme nasıl bir şeydir gösterdikleri için de kendilerini tebrik ediyoruz.

KaynakÖzgün
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz