Koşmak Yaşlanmayı Önlüyor

0
880

Koşmak, en fazla enerji harcatan harekettir. Koşmanın faydalarını duyunca siz de inanamayacak, hemen kendinizi evden dışarı atıp koşmaya başlayacaksınız. İşte size sayısız faydalarından birkaçı:

1. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, koşmanın beyin hücrelerinin gelişmesi ile bağlantılı olduğunu ve yaşlılarda hafıza kaybını azaltabileceğini ve Alzheimer gibi bazı sinir bozukluğu hastalıklarının başlangıcını veya ilerlemesini geciktirebileceğini göstermektedir.

2. Japonya’daki Nihon Fukushi Üniversitesi’nde yapılan bir başka çalışma ise koşmanın zeka keskinliğini arttırmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur, bu nedenle eğer bir sınava hazırlanıyorsanız sınavdan önce en az 2 ay boyunca düzenli koşmaya çalışın. Yani, koşmak sizi daha akıllı yapabilir.

3. Mayo Clinic araştırmalarına göre koşmak, eğer düzenli yapılırsa, depresyon ve kaygı belirtilerini azaltabilir. Koşucular gündelik hayatlarında daha az strese girerler.

4. Düzenli koşmak, kemikleri güçlendirir ve böylelikle kadınlarda osteoporozu önlemeye yardımcı olur. Ne kadar erken başlarsanız sizin için o kadar faydalı olacaktır. Koşmak aynı zamanda kasları da kuvvetlendirir, bu yüzden kadınlarda ve erkeklerde yaşla birlikte gelişen kas ve kemik kaybını önler.

5. En iyi bilinen gerçeklerden biri de koşmanın kalbi yıllarca güçlü ve sağlıklı tutan müthiş bir kardiyovasküler hareket olmasıdır. Koşu yapmak, kalbi güçlendirip tansiyonu düşürerek kalp krizi riskini azaltır.

6. Koşmak, diyabet, meme kanseri ve yüksek tansiyon gibi tehlikeli hastalıkların erken safhalarında hastalıkla mücadeleye yardımcı olur. Doktorlar, genelde bu tür hastalıklarda yüksek risk taşıyan hastalara koşmayı tavsiye ederler.

7. Koşmak, sizi mutlu eder; çünkü koştuğunuzda endorfin denen hormonlar vücudunuza salınır ve mutluluktan uçma hissi yaratır.

8. Koşmak, kalori yaktırır; bu yüzden fazla kiloları vermenin en iyi yoludur.

9.Düzenli koşu yapmanın yaşlanmayı önleyici müthiş faydaları vardır. Stanford Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yapılan araştırmalarda yukarıda sıralanan tüm diğer faktörlerin yanında koşmanın yaşlılarda ölümcül hastalık risklerini %50 oranında azalttığı ve yaşam kalitesini 16 yıl arttırdığı kanıtlanmıştır.

10. Koşmak, eklemlerinizi öldürmez. Eğer eklemlerinize zarar vereceğini düşünerek koşmuyorsanız, bu bahaneyi bir kenara atıp hemen ayaklarınıza spor ayakkabılarınızı geçirin. Son araştırmalar düzenli olarak koşan insanlarla koşmayan insanların aynı oranda osteoartrite yakalanabileceğini göstermiştir. Aslında osteoartrit, genelde aşırı kilolu insanlarda ortaya çıkar ve koşucuların aşırı kilo gibi sorunları ise asla olmaz.

11. Koşmak, kendinize olan güveninizi arttırır. Bazı insanlar, bir hedef koyup sonra bunu gerçekleştirdiklerinde kendilerine daha çok güvenirler.  Koşmak insanlara özel bir güven duygusu verir.

12. Koşmak, beden ve zihin koordinasyonunu geliştirir ve sizi daha uyanık yapar. Daha iyi sonuç almak için, koşudan önce ve sonra biraz esneme hareketleri yapmakta fayda vardır.

13. Eşinizle olan cinsel yaşamınızda yeni bir şeyler yaşamak istiyorsanız, o zaman samimi anlarınızdan önce koşmayı deneyin. Eşinizleyken çok daha fazla heyecan duyacak ve çok daha güçlü bir orgazm yaşayacaksınız. Araştırmalar, diyet ve sigara içmeme gibi faktörlerle birlikte sıkı bir egzersizin bir erkeğin cinsel durumunda 10 yıla kadar bir iyileşme yarattığını ve iktidarsızlık riskini azalttığını göstermiştir.

Kaynak
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz