Kış Aylarında Gereksiz Kilo Alımını Nasıl Engellersiniz?

0
179

Kış, hepimizin biraz daha yavaşladığı, tembelleştiği ve daha melankolik olduğu bir mevsimdir. Daha az güneş ışığı (D vitamini) aldığımız ve daha az taze sebze ve meyve (önemli tüm besin maddeleri) yediğimizden ötürü, vücut fonksiyonlarımızda biraz azalma olur. Kışın dışarıda sıcaklık diğer zamanlarda olduğundan çok daha düşüktür, bu yüzden daha çok üşürüz. Sonucunda da vücudumuz biraz yağ depolamaya başlar ve ilkbahar gelip de tartıya çıktığımızda, çoğunlukla kilo aldığımızı görürüz. Neredeyse herkes, bunu bilir. Peki, kış aylarında istenmeyen kiloları nasıl engelleyeceğimizi biliyor musunuz?

1. Beslenmenizi ve yiyecek seçimlerinizi mevsime göre ayarlayın. Dondurulmuş böğürtlenler veya pahalı ithal edilmiş tropikal meyveler almayın. Kışın içinizi ısıtacak çorbalar, buharda, fırında ve ızgarada pişirilmiş sebze yemekleri yemeniz gerekir. Bu tür beslenme, içinizi ısıtmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi de sağlar.

2. Omega 3 yağ asitleri tüketiminizi artırın. Kış aylarında alınan istenmeyen kilolardan kurtulmak için uzmanlar, günlük beslenmenize mümkünse her tür doğal Omega 3 yağ asidi kaynağını eklemeyi öneriyorlar. Bunlar arasında keten tohumu, kabuklu yemişler ve Omega 3 açısından zengin diğer doğal besinlerle her tür balık yağı (somon, mezgit, ringa ve benzerleri) yer alır. Uzmanlar, bu tür asitlerin bizi felce ve kalp krizine karşı korumakla kalmayıp ruh halimizin düzelmesinde de rol oynadıklarını ileri sürüyorlar.

3. Kış aylarının bitki çayları içmek için en muhteşem zaman olduğunu unutmayın. Güne hem sizi ısıtacak hem de karanlık kış günlerinde sizi uyandıracak en sevdiğiniz siyah veya yeşil çayla başlayın. Gün boyunca papatya çayı, nane çayı, zencefil çayı, adaçayı gibi çaylarla grip ve nezle belirtilerini başınızdan savmanıza yardımcı olacak bitki çaylarından birkaç fincan için (içine bol limon suyu eklemeyi ihmal etmeyin). Rahatlamak ve stresi kendinizden uzak tutmak için yasemin çayı gibi aromatik bitki çayları da deneyin.

4. Egzersiz. Bol fiziksel hareket, her zaman önemlidir, ama özellikle kış mevsiminde yapılan egzersiz, vücudunuzun ısınmak ve uyanık kalmak için fazla enerji üretmesine yardımcı olur. En sevdiğiniz müziği açıp dans edin! Bu basit egzersiz bile sizi ısıtacak, iyi hissettirecek ve kış stresi ve depresyonu ile başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

5. Cinsel yaşamınızı canlı tutun. Yatakta eğlenmek, kış aylarında tavsiye edilen en iyi fiziksel hareket türleri arasındadır. Sağlıklı ve düzenli bir cinsel yaşam, kış mevsiminde en iyi kalori yakma ve gereksiz kilo alımını engelleme yoludur. Eşinizle hislerinizi ve sevginizi paylaşın.

6. Düzenli olarak yeterli uyku uyuyun. Düzgün bir dinlenme ve yeterli miktarda uyku önemlidir. Çünkü uykusuzluk, hormon dengesizlikleri ve yavaşlayan metabolizma ile yakından ilgilidir. Ayrıca, bazı uzmanlar düzgün dinlenememenin aşırı yemeye de yol açabileceğini söylüyorlar.

7. Kış depresyonu ve stresin olumsuz etkilerinden uzak durun. Açık hava etkinliklerine katılmak, arkadaşlarınızla zaman geçirmek, komedi filmleri izlemek, örgü örmek, aromaterapi, yoga ve benzerleri gibi stres yönetim tekniklerinden en çok hangisinin sizde işe yaradığını bulun.

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz