Muzun Mucizevi Faydaları

5
19435

Bu yazıyı okuduktan sonra bir muza asla aynı gözle bakmayacaksınız.

Muz, lifin yanısıra, üç doğal şekeri de içinde barındırır: sakaroz, früktoz ve glikoz. Muz, yoğun, sürekli ve önemli bir enerji desteği sağlar.

Araştırmalar, sadece iki muzun 90 dakikalık sıkı bir egzersiz için gereken miktarda enerjiyi sağladığını gösteriyor. Bu nedenle muzun dünyanın önde gelen sporcularının bir numaralı meyvesi olduğuna şaşırmaya gerek yok.

Muzun bizi formda tutmasının tek nedeni verdiği enerji değildir. Aynı zamanda önemli sayıda hastalık ve rahatsızlığı önlemeye de yardımcı olur. Bu yüzden de günlük beslenmemize eklenmelidir.

Depresyon: Muz yedikten sonra kişi kendisini çok daha iyi hisseder. Bunun nedeni muzun vücudun mutluluk hormonu serotonine çevirdiği bir tür protein olan triptofan içermesinden dolayı ruh halini düzeltir, gevşemeye yardımcı olur ve daha mutlu hissettirir.

PMS: İlaçları unutun ve bir muz yiyin. İçerdiği B6 vitamini, ruh halini etkileyen kan glikoz değerlerini düzenler.

Anemi: Yüksek oranda demir bulunan muz, kandaki hemoglobin üretimini harekete geçirir ve anemi hastalarının iyileşmesine yardımcı olur.

Tansiyon: Bu eşsiz tropik meyvede çok fazla potasyum vardır ve tuzu azdır, bundan dolayı tansiyonu alt etmesi açısından mükemmel bir meyvedir. Tansiyon ve felç riskini azaltır.

Beyin Gücü: İngiltere’de Twickenham okulundaki 200 öğrencinin kahvaltıda, molalarda ve öğle yemeğinde muz yediklerinde sınavlarında daha başarılı oldukları gözlendi. Araştırmalar, potasyum yüklü bu meyvenin öğrencileri daha uyanık yaparak öğrenmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Kabızlık: Lif açısından zengin olan muz, normal bağırsak hareketini geri kazandırarak kabızlık giderici ilaçlar alınmaksızın sorunu çözmeye yardımcı olur.

Akşamdan Kalmışlık: İçki sersemliğini geçirmenin en hızlı yollarından biri de balla tatlandırılmış bir muzlu süt yapmaktır. Muz, mideyi sakinleştirir ve balın da yardımıyla kan şekeri düzeyini toparlarken süt sakinleştirir ve kanı sulandırır.

Mide Ekşimesi: Muzun vücutta doğal bir asit giderici etkisi bulunuyor, bu yüzden mide ekşimesi şikayetiniz varsa dindirmesi için bir muz yemeyi deneyin.

Sabah Mahmurluğu: Yemek aralarında muz yemek, kan şekeri düzeyini yukarıda tutmaya ve sabah mahmurluğundan kurtulmaya yardımcı olur.

Sivrisinek Isırması: Böcek ısırığı kremi sürmeden önce muz kabuğunun iç tarafını ısırılan yere sürtmeyi deneyin. Çoğu kişi, şişliği ve tahrişi azaltmada muzu oldukça başarılı buluyor.

Sinirler: Muz, sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olan B vitaminince zengindir.

Aşırı kilo ve aşırı stres: Araştırmalar, işyerindeki stresin mideyi çikolata ve cips gibi yiyeceklerle tıkabasa doldurmaya neden olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, en obezlerin yoğun stresli işlerde çalıştıklarını gösterdiler. Panikten kaynaklanan açlık nöbetlerini bastırmak ve kan şekeri düzeyini belli bir düzeyde tutmak için, her iki saatte bir yüksek karbonhidratlı yiyecekler atıştırarak kan şekerini kontrol edebiliriz.

Ülser: Muz, yumuşak yapısı sayesinde bağırsak bozukluklarına karşı iyi gelir. Kronik durumlarda stres yapmadan yenilebilen tek çiğ gıdadır. Aynı zamanda aşırı asitliği nötralize eder ve mide astarını koruyarak tahrişi azaltır.

Mevsimsel Depresyon:  Muz mevsimsel depresyon hastalarına iyi gelir, çünkü ruh halini doğal olarak iyileştiren triptofan içerir.

Sigara ve Tütün Kullanımı: Muz aynı zamanda insanların sigarayı bırakmalarına da yardımcı olur. İçerdiği potasyum ve magnezyum kadar B6 ve B12 vitaminleri, vücudu nikotin nöbetlerine karşı korur.

Stres: Potasyum, nabzı normale çeken, beyne oksijen gönderen ve vücudun su dengesini düzenleyen önemli bir mineraldir. Stresli olduğumuzda, metabolizma hızımız yükselir, böylelikle potasyum değerlerimiz düşer. Bu durum yüksek potasyumlu muz yardımıyla tekrar dengelenir.

Felç: Son araştırmalara göre günlük beslenmenin bir parçası olarak muz yemek, felçten kaynaklı ölüm riskini yüzde 40 oranında azaltıyor.

Siğil: Bir siğili yok etmek istiyorsanız, bir parça muz kabuğu alın ve sarı kısmı dışarıya bakacak şekilde siğilin üzerine koyun. Bir plaster yardımıyla deriye yapıştırın. Doğal tedavi meraklıları bu yöntemin kesinlikle işe yaradığını söylüyorlar.

Muz, gerçekten de çoğu hastalık için doğal bir şifadır. Bir elmayla kıyasladığınızda, dört kat proteine, iki kat karbonhidrata, üç kat fosfora, beş kat A vitamini ve demire, iki kat diğer vitamin ve minerallere sahiptir. Potasyum açısından da zengin olup en değerli yiyeceklerden biridir. O halde günde bir muz yiyerek bile hastalıklardan korunabilirsiniz. Neden denemiyorsunuz?

KaynakÖzgün
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


5 YORUM

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz