Açlık Özel Bir Tedavi Yöntemidir

0
697

Tedavi orucuna başlamadan önce bağırsakların tamamen boşaltılması gerekir. Bu da en etkin biçimde kolon temizleme (lavman) yöntemleri ile gerçekleşir. Hint yağı lavman kadar olmasa bile iyi bir bağırsak temizleyicisi sayılır. Mesela iki üç çorba kaşığı Hint yağı az miktarda taze sıkılmış meyve suyu ile karıştırılıp içilir ve dört ila altı saat sonra bağırsak boşaltımı başlar.

Açlık süresine başlamadan birkaç gün, hatta bir hafta önce saf (taze) gıdalar veya yalnız sebze ve meyve rejimine girilmeli, sonra lavman uygulayarak bağırsaklar tamamen temizlenmelidir. Bu işlemler, açlık süresi içerisinde gıda atıklarının çözülmesi ile meydana gelen gazları engellemek için yapılmalıdır. Başlangıçta en iyisi, haftada bir veya iki defa 24 veya 36 saatlik kısa vadeli açlık süreleri uygulanmalıdır. Bu işlemin kendisini sağlıklı hisseden kişiler dahil olmak üzere herkesçe uygulanması gerekmektedir, çünkü açlığın insan organizmasına çok faydalı etkileri vardır.

Açlık süresi için gerekli hazırlığa en iyisi öğlende başlamalı, akşam yemeğinden vazgeçerek lavman uygulanmalı; 24 veya 36 saat boyunca su içmenin dışında başka hiçbir gıda alınmamalıdır. Açlık süresinden sonraki ilk kahvaltıda ise yalnızca meyve alınmalı veya yarı yarıya su ile karıştırıp taze sıkılmış meyve suyu içilmelidir. Bundan sonra da açlık süresine eşdeğer bir süre içinde meyve, sebze gibi gıdaları yavaş yavaş dahil ederek saf ve katıksız bir beslenme rejimi uygulanmalı ve ancak bundan sonra normal beslenmeye geçilmelidir.

KaynakDr. Yegane Mutlu, 'Hastalanmadan Yaşayın'
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz