Rejim Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

0
390

Çeşitli yağ türleri besin maddelerinde birleşik halde bulunmaktadır. Hangi tür yağ yediğinizden daha önemli olan şey, ne miktarda yağ tükettiğinizdir.

Bunun anlamı, yediğiniz gıdalardaki gizli yağların ne kadar olduğuna dikkat etmelisiniz: pasta, kek, çikolata, gofret, bisküvi yiyenler daha çok şeker yüzünden kilo aldıklarını düşünürler, halbuki başlıca neden bu yiyeceklerin yağ oranlarının fazla olmasıdır.

Çok sık dışarıda yemek, hazır yiyeceklerle doymak veya yemek aralarında (ya da yemekten sonra) cips ve dondurma gibi yiyecekler atıştırmak, vücudun gereğinden fazla yağ almasına neden olur.

Günlük aldığınız kalorinin dörtte birini yağlardan edinebilirsiniz; kadın ve çocuklar günde 30-40 gram, erkekler 40-60 gram, çok hareketli yetişkinler veya büyüme çağında gençler 70 gram, atletler ve ağır fiziksel işlerde çalışanlar ise 70-80 grama kadar çıkarabilirler aldıkları yağ oranını.

Sağlıklı yiyecek diye adlandırılan bazı besinlerde de saklı yağlar olduğunu unutmamak gerekir.

Bazı kahvaltı gevreklerinde kızartılmış ürünlerin kullanımı tercih edilir, bu yüzden bunlar çok yüksek bitkisel yağ içerirler. Avokado, fındık ve ceviz gibi yiyecekler de yağ nedeniyle az tüketilmelidir. Unutulmaması gereken önemli bir başka nokta da, üzerinde “düşük kolesterol” yazan yiyeceklerin her zaman az yağlı yiyecekler olmadığıdır.

Vücudumuzun çok az miktarda yağa ihtiyacı vardır, özellikle gelişmiş ülkelerde insanların yağ eksikliği riskiyle hastalanma olasılığı hiç yoktur. Sadece et yiyenlerin değil, herkesin ne kadar yağ yediğine dikkat etmesi gerekir. Vejetaryenler için sorun aynı olmasa da yağa herkes gibi dikkat etmeliler.

Vejetaryenler et yemedikleri için görünmeyen (ve görünen) yağlardan tamamıyla kurtulduklarını sanırlar. Oysa düşüncesizce çok fazla tüketilen peynir, krema ve tereyağı gibi besinlerin yağ oranları fazla olduğundan sağlığa zararlıdırlar.

Hayvansal veya bitkisel yağda kızartılmış olması pek fark etmez, kızartmalar her zaman fazla kilolara neden olur. Tek fark vejetaryenler kızartma ve yağlı yemekleri tereyağı yerine belki zeytinyağında yaptıkları için kandaki kolesterol oranı etkilenmez.

Kilo sorununuz varsa ve fazla kilolardan kurtulmak istiyorsanız, eskiden moda olduğu gibi aldığınız kalorileri saymaktansa yağ miktarını kontrol etmelisiniz.

Yağdan alınan kaloriler vücutta depolanır, halbuki karbonhidratlardan alınanlar vücutta enerji olarak meydana çıkar.

KaynakEn Lezzetli Vejetaryen Yemekleri
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz