Ruhsal Bir Tecrübe Olarak Yoga

0
270

Hindistan’da mevcut her dinde bulunan, her akımla bağdaşan Yoga, Hindistan’ın özel bir parçasıdır. Hiçbir inanca sahip olmayan kimseler bile Yoga öğrenebilir, onu uygulayarak bedenlerindeki gücü kullanabilirler. Yoga, muktedir olmaktır. Ruhun, bilincin desteği ile kendi üzerine katlanmasıdır. Yoga, bir teknikler bütünü olarak çeşitli görünüm ve amaçlara sahiptir ve her varlık ya da eylem türü için bir Yoga vardır. Hindu olmayanlar için Yoga, tam bir pratiktir. Bu anlayışın hatalı tarafı olduğu gibi, faydalı yanı da vardır.

Hindular tarafından uygulanan Yoga, herkesin uygulayacağı türden değildir. Onların yaşama biçimine uyum sağlamak gerekir.

Herkesin Yogası kendine göredir, yani ondan nasıl yararlanılacağını ancak yoga çalışması yapanın gidişi, yeteneği, istek ve gücü belirler. Hemen her mistik çalışmada bulunan şamancı uygulamada esas olan; ruhun kendinden geçerek bedenin dışına yolculuk yapması, değişime uğramasıdır. Yoga’da ise, beden dışına değil beden içine dönüş söz konusudur, amaç kendini aydınlatmaktır, kendi bilincine ulaşmaktır.

Yoga, boyunduruk, bukağı demektir. Bir bakıma teslimiyeti işaret eder.

İnsanı evrenle birleştiren bağları yeniden elde etmek için çok zahmetli yollardan geçmek gerekir. Kendi boyunduruğundan, beden bukağısından kurtulmak ve ona hükmetmek, kudret sahibi olmak için çeşitli yollar vardır. Yoga, bu yollardan biridir. İnen ve çıkan güçlerle birleştirici bir bağdır.

KaynakMaryse Choisy, 'Yoga Bilimi'
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz