Sağlığın Temeli Bitkisel Yağlar

0
474

İnsanların sağlıklı beslenmesi, çocukların büyümesi, yaşlanma, fizyolojik tüm faaliyetlerin normal gelişmesi, hastalıklardan korunma ve tedavilerin başarılı olması gibi hayati konularda en önemli unsurların başında gelir. Sağlıklı beslenmenin temeli, kabaca beş önemli madde grubunun vücuda yeterli, uygun ve yüksek kalitede alınmasına dayanır. Bunlar:

*Proteinler
*Yağlar
*Karbonhidratlar (Şekerler)
*Vitaminler
*Mineraller

Yağlar, diğer madde grupları gibi, insan hayatının olmazsa olmaz unsurlarından biridir. Temel olarak doğal yağlar, bir gliserin molekülünün, üç yağ asidi molekülü ile birleşerek oluşturduğu trigliserid denen yapılardır. Dolayısıyla yağ asitlerinin hangileri olduğu, bir yağın kalitesini belirleyen en önemli konudur. Genel olarak sıvı, bitkisel yağlar, katı ve hayvani yağlara göre sağlık açısından çok daha yararlıdır.

Vücudun kendi üretemeyip, mutlaka dışarıdan (beslenme yoluyla) hazır alması gereken maddelere elzem maddeler denir. Adı çok geçen omega yağ asitleri (Omega-3, Omega-6 vb.) bu nitelikteki elzem yağ asitleridir ve hücre yapısı, hormonlar, enzimler ve doku sağlığı için mutlaka vücutta yeterli ve uygun kalitede bulunmalıdırlar. Omega yağ asitlerinin hepsi elzem (esansiyel) değildir.

Örneğin, zeytinyağındaki oleik asit (Omega-9) vücut tarafından üretilebilir. Ancak bu yağı da sağlık açısından çok değerli yapan, ana yağ yapısına ek olarak taşıdığı yan maddelerdir. Bu durum, ana yapısı aynı niteliklere sahip olan pek çok yağın beslenme ve sağlık açılarından, dahilen ve haricen, birbirinden farklı özellikler taşımasına ve özel amaçlar için tercih edilmesine sebeptir.

Örneğin, ayçiçek yağı aynı miktarlarda olmasa da soya yağına benzer yağ asitleri taşır. Isıl işlem görmemiş, rafine edilmemiş, doğal haldeki ayçiçek yağının taşıdığı lesitinler, bitkisel stereoidler, vitamin ve organik mineraller de soya yağına benzer bir tablo yaratır. Ama bunların yanında en az K vitamini taşıyan yağ olması, onu özellikle beyin kılcal damarlarında tıkanıklık nedeniyle nörolojik rahatsızlık yaşayan hastalar için birinci tercih haline getirir. Bu vitamin kanın pıhtılaşma yeteneğini sağlar. Ancak bu durum, yalnızca ısıl işlem görmemiş, rafine edilmemiş, doğal yapısını koruyan yağlar için geçerlidir.

KaynakDoç. Dr. Levent Tuğrul, 'Doğal Yağlar, Granüller, Organik Bitki ve Meyve Çayları'
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz