Sarımsak – Şifalı Bitkiler

0
774

Latince ismi Allium sativum olup zambakgiller ailesindendir. Küçük, otsu ve tek yıllık bir bitkidir. Soğan ailesinin bir parçasıdır. Mor-pembe renkli olan çiçekleri şemsiye formundadır. Küme halinde olan çiçekleri taşıyan ana gövdeyi yeşil yapraklar kaplar. Sarımsağın soğanı, her biri beyaz ve 10-15 tane dişten meydana gelir. Bu dişler, bitki toprağının altında yer alan besin deposudur.

Yetiştirilmesi

Sarımsak dişleri ilkbahar döneminde ya da sonbahar aylarında organik maddece zengin toprağa ekilir. Yaz ortasından sonuna kadar olan dönemde ya da sonbahar aylarında her dişten bir soğan oluşur. Bu bitkiyi yaz veya sonbahar döneminde toplayabilirsiniz. Bitki gövdesinin bir parçası soğana yapışık bırakılır. Bu sayede soğanlar demetler halinde kalır. Bitkinin dış bölümü kuruduğu zaman, sarımsak soğanın kuru bir yerde korunması gerekir.

Faydaları

Sarımsak, damarların genişlemesini sağlayarak, yüksek tansiyonu düşürüyor ve kan akışını hızlandırıyor. Damarların tıkanmasını da engelliyor. Uzmanlar, bununla birlikte, aşırı tüketildiğinde kanı incelttiği için sarımsak ve sarımsaklı besin takviyelerinin ölçülü olarak tüketilmesini tavsiye ediyor.

Nasıl Kullanılır?

Bitki yaygın olarak yemeklerde kullanılır.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz