Sevgi Yalın Bir Şeydir

0
461

Fotoğraf Sahibi: Witold Pira

Duyarlı olmak ne demektir, biliyor musunuz? Her şeye karşı duygulu olmaktır, acı çeken bir hayvan görünce acısını dindirmek için bir şey yapmaktır. O kadar çok sayıda yalın ayak insanın yürüdüğü yolda bir taş görünce onu kaldırmaktır, yolda bir çivi görünce bir başkasının otomobilinin lastiğine batmasını önlemek için onu oradan almaktır. Duyarlı olmak insanlar için, kuşlar, ağaçlar, çiçekler için duygulu olmaktır. Onlar size ait olduğu için değil de, onların olağanüstü güzelliğine duyarlı olduğunuz için böyle olmaktır. İşte bu tür, böyle bir duyarlık nasıl geliştirilebilir?

Gerçekten duyarlı olduğunuz an, çiçekleri koparmazsınız. Kendiliğinden, bir yıkıcı olmama, insanlara zarar vermeme duygusu beliriverir içinizde. Sevgi, yaşamdaki en önemli şeydir. Ama sevgi dediğimiz zaman ne anlatmak istiyoruz? Birisini seviyorsunuz, çünkü o kimse de sizi seviyor. Böyle bir duygu kesinlikle sevgi değildir. Sevgi hiçbir karşılık beklememek, diyebileceğimiz olağanüstü duygunun adıdır. Çok zeki bir kimse olabilirsiniz, sınavlarınızı başarıyla verir, doktoranızı da yapar, önemli bir mevkie gelmiş olabilirsiniz, ama içinizde bu duyarlık, bu yalın sevgi duygusu yoksa her zaman içiniz boş kalacaktır, yaşam boyu mutsuz olmaktan kendinizi kurtaramayacaksınız.

Onun için insanın içinin bu tür sevgiyle, bu tür duyarlıkla dopdolu olması çok önemlidir. O zaman acımasız olmayacak, yıkıcı olmayacaksınız, o zaman bir daha savaş olmayacak, o zaman sizler mutlu insanlar olacaksınız, o zaman dualar okumanıza, Tanrıyı aramanıza gerek kalmayacak, çünkü bu mutluluk zaten Tanrının kendisidir.

Peki, bu söylediklerim nasıl olacak? Kesinlikle sevgi öğretmenle, eğitimciyle başlamalıdır. Eğer öğretmeniniz size matematik ve coğrafya öğretmenin yanında yüreğinde sevgi var ve bunu da size aktarırsa, eğer hiç düşünmeden yoldaki taşı kaldırırsa, bütün pis işleri hizmetçilere yüklemezse, eğer konuşmalarında, çalışmalarında, oyunlarında, yerken içerken, sizinleyken ya da yalnızken bu acayip duyguyu yaşar ve bunu belli ederse, o zaman sizde sevginin ne olduğunu öğrenirsiniz.

Pırıl pırıl bir cildiniz, çok güzel bir yüzünüz, çok güzel bir kıyafetiniz olabilir ya da büyük bir atlet olabilirsiniz, ama yüreğinizde sevgi yoksa çirkin bir yaratıksınız, hem de son derece. Eğer içinizde sevgi varsa, ister sıradan bir yüz olsun, ister güzel bir yüz olsun, yüzünüz çevresine nur saçacaktır. Sevgi yaşamdaki en yüce duygudur. Sevgiden konuşmak, sevgiyi duymak, sevgiyi geliştirmek ve bir hazineymiş gibi sevgiyi korumak çok önemlidir. Yoksa böylesine acımasız bir dünyada sevgi çabucak harcanır gider. Siz gençken sevgiyi duymazsanız, insanlara, hayvanlara, çiçeklere sevgiyle bakmazsanız, büyüdüğünüz zaman yaşamınızın bomboş olduğunu göreceksiniz. Her zaman yapayalnız olacaksınız, korkunun kapkara gölgesi altında yaşayacaksınız. Ama bir kez yüreğinizde bu sevgi denen duyguyu, derinliği, hazzı, coşkuyu tadarsanız o zaman dünyanın birden değiştiğini, bambaşka bir dünya olduğunu göreceksiniz.

KaynakKrişnamurti, 'İç Özgürlük'
Avatar
Bilgeliği doğrudan yaşamak, onun hakkında bir şeyler bilmekten daha önemlidir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz