Sizi İlgilendirmeyen Şeylere Dikkatinizi Vermeyin

0
916

Ruhsal gelişim, önemsiz şeylerin peşinden koşmayı bırakarak dikkatimizi özsel olana yönlendiren, özsel olandan etkilenmemizi sağlayan ışıktır. Dahası, dikkatimizi bizi ilgilendirmeyen şeylerden uzak tuttuğumuz için “aptal” olarak adlandırılmamız bile aslında iyi bir şeydir. Diğer insanların sizinle ilgili düşünceleriyle ilgilenmeyin. Görünüşler onların gözünü kamaştırır ve onları aldatır. Amacınıza yapışın. Yalnızca amacınıza yapışmanız sizin iradenizi güçlendirir ve size tutarlı bir yaşam verir.

Öteki insanların takdirlerini ve hayranlıklarını kazanmaya çaba göstermekten sakının. Daha yüksek bir yola çıkıyorsunuz artık. Ötekilerin sizi kültürlü, biricik ya da bilge görmelerini özlemle beklemeyin. Olgusal açıdan, eğer birileri sizi “özel biri” olarak görüyorsa, bunu şüpheyle karşılayın. Sahte bir kendini önemseme duygusuna karşı savunmalı olun.

İradenizi gerçekle uyum içinde tutun ve unutmayın ki, “kendinizle ilgilenmeniz” ile “kontrolünüz dışındaki şeyler” karşılıklı olarak birbirlerini dışlar. Birinin içindeyseniz, diğerini reddedersiniz.

KaynakEpiktetos
Avatar
Bilgeliği aramak bilgeliktir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz