Yağ Tuzağı

0
162

Et yemeklerini temel alan beslenme alışkanlığı olan kişilerde yüksek yağ oranı olan besinler yüzünden bazı problemler ortaya çıkar. Vejetaryenlerde pek görülmeyen bu sorunlar, özellikle hayvansal ürünler aşırı alındığında ciddi sağlık problemlerine dönüşür.

Vejetaryenlerin genellikle kilo sorunları olmaz. Doymuş yağ oranının neden olduğu tehlikelerden de uzaktadır. Fakat et dışında bazı besinlerin de yüksek oranda doymuş yağ içerdiğini bilmek önemlidir, bu tür besinleri aşırıya kaçmadan yemek gerekir. Örneğin hindistancevizi yağında doymuş yağ oranı çok yüksektir, bu yağ hazır yiyeceklerde çok kullanılır. Hindistancevizi kreması ve hindistancevizi sütü de hazır pasta ve keklerde kullanılır.

Çocukların yetişkinlerden daha fazla yağ yemeleri gerekir, çünkü büyüme çağında yağ çok önemlidir. Gerekli yağların çoğunu vejetaryen yiyeceklerden alabilirler: süt, avokado, fındık ve fıstık ezmesi, yoğurt ve peynir.

Herkesin bir miktar yağ alması gerekir, yağ asitleri vücutta hücrelerin oluşması, özellikle sinir sistemindeki hücreler için zorunludur. Beslenmeden yağı tümüyle kaldırmak sakıncalıdır, beslenmenizde çeşitliliği koruyarak gerekli yağları alırsınız.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz