Yeme Arzusunun Üstesinden Nasıl Gelinir?

0
97

Belirli yiyecek türlerine arzu duymak, her zaman vücudunuzdaki belirli bir dengesizliğe işaret eder. Vücut bir şeyi arzuladığında, noksanlıklarını gidermeye çalışmaktadır. Sözgelimi, aşırı protein tatlı arzusu
yaratabilir; magnezyum eksikliği ise çoğunlukla çikolata arzusunu doğuracaktır.

Taze sebzeler, meyveler ve tahıllarla dolu dengeli bir diyet, daha dengeli tat dokularına katkıda bulunacaktır. Bu durumda, duyduğunuz arzuların azalmaya başladığını farkedeceksiniz.

Bazı insanlar, diğer yiyeceklere kıyasen yağlı yiyeceklere daha çok arzu duyarlar. Haberlerden ve ‘şişman insanlarla’ ilgili tüm yazılardan öğrendiğiniz gibi, aşırı miktarlarda yağ tüketmek damar tıkanıklığına, kalp hastalıklarına ve elbette aşırı kilolara neden olur. Ne yazık ki, pek çoğumuz çocukluğumuzda yağ açısından zengin besinlerle beslendik. Bu nedenle, basit yiyecekleri yemeye başlamak zor olabilir.Yağın tadının normal ve lezzetli olduğunu düşünüyoruz; halbuki bir duble çizburger doymamış yağ ve tuz yüklüdür.

Yine de üç günlük bir meyve diyetinden sonra, basit yiyeceklerin tadı bile harika gelecektir. Dolayısıyla, eğer yağlı yiyeceklerin tadına ve içeriğine arzu duyuyorsanız, şu olumlu ifadelerden birini benimsemeyi deneyiniz:

BASİT, DOĞAL YİYECEKLERİ SEVİYORUM
VÜCUDUM İÇİN SAĞLIKLI OLAN YİYECEKLERİN TADI DAHA GÜZEL
SAĞLIKLI VE ENERJİ DOLU OLMAYI SEVİYORUM

Düşük yağ içeren bir diyetin ilk haftası, güç olabilir; ancak sebze, meyve ve tahılı en az çeşni ile yemeye devam ederseniz; tat dokularınız değişmeye başlayacaktır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz