Beklentilerinizi Gerçeklikle Uyumlu Hale Getirin

0
303

İyi ya da kötü, yaşam ve doğa, değiştiremeyeceğimiz yasalar tarafından yönetilir. Bunu ne kadar önce kabul edersek, o kadar sakin oluruz. Çocuklarınızın, karınız ya da kocanızın sonsuza dek yaşamalarını dilerseniz, bu aptallık olur.

Onlar ölümlüdür, tıpkı sizin gibi ve ölümlülük yasası bütünüyle sizin ellerinizin dışındadır.

Benzer bir şekilde, eğer hiç hata yapmayan bir çalışan, karı ya da koca ya da arkadaş arzu ederseniz bu da aptalcadır. Bu sizin, aslında kontrol edemeyeceğiniz şeyleri kontrol etmek istediğinizi gösterir. Arzularınız tarafından hayal kırıklığına uğratılmamanız, sizin kontrol alanınız içindedir. Arzularımızın akıntısına kapılıp gitmek yerine, onlarla olgulara uygun bir şekilde ilgilenmeliyiz.

Aradığımız ya da kaçındığımız şeylerin bize verilmesi ya da bizden alınması tarafından kontrol ediliriz. Eğer aradığınız şey özgürlük ise hiçbir şey arzu etmeyin ve başkalarına dayalı her şeyden uzak durun, yoksa her zaman yardım edilemez bir köle olarak kalırsınız.

Özgürlüğün gerçekten ne olduğunu ve ona nasıl erişebileceğinizi anlayın. Özgürlük her istediğinizi yapma hakkı ya da becerisi değildir. Özgürlük sizin gücünüzün sınırlarını ve tanrısal iradenin koyduğu doğal sınırları anlamanızdan sonra gelir. Yaşamın sınırlarını ve kaçınılmazlığını kabullenerek, onlarla savaşmak yerine onlarla birlikte çalışarak özgür oluruz. Diğer yandan, eğer kontrol alanımız içinde olmayan şeylere karşı duyduğumuz geçici arzularımıza yenilirsek, özgürlüğümüzü kaybederiz.

KaynakEpiktetos
Avatar
Bilgeliği aramak bilgeliktir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz