Çarkıfelek – Şifalı Bitkiler

0
328

Latince ismi Passiflora incarnata olup fırıldak otu ve saat çiçeği olarak da bilinir. Çarkıfelekgiller ailesinin üyesidir. Anavatanı, Orta ve Güney Amerika’dır. Tropik bölge çiçeğidir. Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde yetiştirmeye uygundur. Uygun iklimlerde meyve de verir. Tırmanıcı, otsu bir bitkidir; çok yıllıktır. Çiçekleri beyaz, kırmızı, pembe, mor olabilir. Yapraklarının üst yüzeyi hafif tüylüdür. 400’e yakın türü vardır.

Yetiştirilmesi

Fideden yetiştirmek daha kolaydır. Güneş görmesine özen gösterin. Sıfır derecenin altı onun için tehlikelidir. Korunmak ister. Geçirgen toprakta sağlıklı gelişim gösterir. Toprağını nemli kalacak şekilde sulayın. Çiçeklenme döneminden sonra şekil vererek budamasını yapın. Ayda iki kez çiçek besini verin. İlkbaharda toprağını çapalayın ve gübreleyin. Ardından da üzerini funda yaprağıyla kapatın. Çiçeklerinden elde ettiğiniz tohumları ilkbaharda ekerseniz ya da yarı odunsu dallarından çelik alıp dikerseniz yeni çarkıfelekler üretebilirsiniz.

Faydaları

Uykusuzluğa karşı yardımcı olmak amacıyla kullanılan bir bitkidir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi de vardır. Kişinin yaşadığı gerginlik ve endişe hallerini giderir. Parkinson hastalığı ve histeri gibi durumlarda sinirsel nöbetleri gidericidir. Zona hastalığı gibi sinir ağrılarında da yatıştırıcıdır.

Nasıl Kullanılır?

Bahçenizden toplayacağınız çarkıfeleklerle sağlığınıza da katkıda bulunursunuz. Mayıs’tan Ekim’e kadar olan dönemde yapraklarını ve çiçeklerini toplayarak kurutun. Kurutma işlemini güneşte değil, gölge ve havadar bir alanda yapın. Kuruttuğunuz dal ve çiçeklerden çay hazırlayın. Bir tatlı kaşığı yaprağa bir bardak sıcak su ekleyip demleyin.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz