Çevre Kirliliğine Etkimizi Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz?

0
390

Daha az et yemek veya vejetaryen olmak. Hayvan yetiştiriciliği endüstrisi ağır ekolojik etkiler yaratır ve hayvanları berbat şartlarda yetiştirir ve öldürür. Ayrıca hayvansal yağ damar hastalıklarına, kalp krizine ve diğer öldürücü hastalıklara neden olur. Birçok yemek kitabında gereksiniminiz olan tüm proteini ve besinleri vejetaryen beslenme biçimiyle nasıl edinebileceğiniz anlatılmaktadır. Et yemekten kaçınarak para tasarrufu da yapabilirsiniz. Mümkünse yaşadığınız bölgede üretilen besinleri tüketerek, ürünlerin nakliyesi sonucu oluşan etkileri azaltabilir ve pazarda görüşebileceğiniz çiftçiler tarafından bu besinlerin insani şartlarda üretilip üretilmediğini değerlendirebilirsiniz.

Arabanıza olan bağımlılığınızı azaltmak. Ulaşımını bisikletle, otobüsle, ara sıra taksi veya kiralık araba kullanarak ya da yürüyerek yapanların çoğu bunun zannettiklerinden çok daha kolay olduğunu söylemektedir. Bu alternatifler sağlıklı egzersizler yapmamızı sağlar, ayrıca sahibi olduğumuz arabaların görünürde küçük olan ama zamanla birikerek büyük meblağlara ulaşan giderlerini de azaltır. Araba üretmenin yolu zehirli atık dağları yaratan maden kazıları yapmaktan geçer ve metal levhalarının maden olarak çıkartılması, işlenmesi, eritilmesi, dökümü, kalıplanması ve motor parçalarını oluşturacak şekilde biçimlendirilmesi için inanılmaz miktarda fosil yakıt enerjisi harcanır. Arabaları boyamak bile hava kirliliği yaratır; egzozun sebep olduğu kirliliği ise hepimiz biliyoruz. Kentsel ekoloji düşüncelerini uygular ve arabalara olan bağımlılığımızı azaltırsak, daha iyi bir yaşam sürebiliriz.

İki çocuktan fazlasını yapmamak. Çocuklar çok sevimli varlıklardır ve geleceğimizdir. Ama içinde yaşadığımız tüketim toplumunda, Amerikalı bir çocuğun Hindistan’da doğan fakir bir çocuğa oranla yaşamı boyunca en az 50 kat daha fazla çevresel etki üreteceğini unutmamamız gerekir.

Evleri arkadaşlarla veya başka insanlarla paylaşmak. Ortak yaşam hem ekolojik etkileri, hem de günlük giderleri büyük oranda azaltır. Ortak kullanılan evlerde kişi başına daha az yakıt ve elektrik kullanılır. Tüm alet ve malzemeler paylaşılır, arkadaşlıklar ve dış dünyayla iletişim gelişir. Ortak yerleşim yerlerinde ve ekoköylerde insanlar sık sık bir arada yemek yer, eşyalar ve çocuk bakımı gibi aktiviteleri paylaşır. Apartman dairelerinde yaşamak da bir tür paylaşımdır ve bu apartmanlarda enerji ve malzemeler müstakil evlere nazaran çok daha etkin bir şekilde kullanılır.

Birçok kişi şirketler ve hükümetler tarafından oluşturulan etkileri azaltmak için politik araçları kullanır (Amerikan ordusu dünyanın açık arayla en büyük kirleticisidir). Çevreyi kirleten şirketlerin ürünlerini almamanın yanı sıra, ekolojik meselelerle daha yakından ilgili adaylara oy vermeyi tercih edebiliriz. Aynı çocuk işçiler konusunda olduğu gibi, politik süreçler sonucunda çevreyi kirletmek de yasadışı olarak kabul edilmektedir. Daha iyi arazi kullanımı düzenlemeleriyle, çarpık kentleşmenin etkilerini azaltabiliriz. Gelir vergilerinin yerini alacak “yeşil vergileri” enerji ve kaynak kullanımına uyarlayarak dünyadaki endüstrileri ve bu endüstrilerin atmosfer, denizler, türler ve kendi sağlığımız üzerinde yarattığı etkileri yeniden düzenleyebiliriz.

KaynakErnest Callenbach, 'Ekoloji'
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz