Çiğ Patates Suyunun Tedavi Edici Özellikleri

16
36757

Patates (solanum tuberosum), dünyanın birçok ülkesinde en sevilen ve beğenilen sebzelerden biridir. Ülkemize Güney Amerika kıtasından, isim verirsek Peru dağlarından gelmiştir. Tedavi edici sayısız özellikleri, yüzyıllar boyunca  geleneksel tıpta kullanılmıştır. Son yıllarda, çiğ patates suyunda bulunan vitaminler, organik asitler, mineral bileşikler, enzimler ve mikro elementlerin sağlığımız üzerinde çeşitli pozitif etkileri olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı.

Öncelikle, patates suyu sindirim sistemimizin fonksiyonunu büyük ölçüde iyileştirebilen değerli bir doğal ilaçtır. Midedeki asitlenmeyi azaltmaya ve ülser ağrılarını hafifletmeye yardımı olabilir. Böylesi bir tedavide, kırmızı patates suyu kullanmanız tavsiye edilmektedir. İyi bir patates suyu hazırlamak için, kırmızı patatesler yıkanmalı, kurulanmalı, doğranmalı ve suyu sıkılmalıdır. Ayrıca, ham patatesin veya siyah noktalı patateslerin suyunu asla kullanmamalısınız, çünkü bu tip patatesler zehirli bazı maddeler içerebilirler. Havuç suyu ile karıştırıldığında (50 gram çiğ patates suyu ve 100 gram taze havuç suyu) çiğ patates suyu, midedeki yanma hissini ve gastrit ağrılarını giderebilir.

Patates suyunun ikinci en önemli özelliği, romatoid artrit (romatizmal eklem iltihabı), romatizma, bel ağrısı ve daha birçok hastalığı iyileştirebilmesidir. Bu tür bir tedavi açısından patates suyu, adaçayı veya ısırgan otu çayı gibi çeşitli bitki çayları ile birlikte alınabilir. Ayrıca, artrit (eklem iltihabı) ağrıları, temizlenmiş patates kabuklarından yapılan bir çayla oldukça etkili bir şekilde giderilebilir. Çiğ patates suyu, sürekli baş gösteren migren ve kabızlık için de çok etkilidir. Son olarak, 100-150 gram kadar çiğ patates suyu, sabahları kahvaltıdan 20 veya 30 dakika öncesinde düzenli olarak içildiğinde çok güçlü bir karaciğer temizleyicisi olarak işlev görebilir.  Bazı hastalar, çiğ patates suyunu içmenin egzama, cilt lekeleri, kuru ve kaşıntılı deri ve benzeri cilt sorunlarının düzelmesine yardımcı olduğunu belirtmekteler.

Çiğ patates suyunun içmesi pek hoş olmayan bir şey olmasından ötürü, sadece havuç veya diğer sebze suları ile değil, taze limon suyu ve balla da karıştırılıp içilebilir. Bilhassa biraz balla karıştırılmış çiğ patates suyu içmek, olası gıda zehirlenmesi risklerini önemli ölçüde azaltabilir, aynı zamanda vücuttaki ürik asit fazlasını dışarı atabilir ve bağırsaklarınızı doğal yolla dezenfekte edebilir. İshal tedavisinde yardımcı olur. Çiğ patates suyunun daha birçok iyi özelliği bulunmaktadır.

Az ya da çok, ciddi bir çiğ patates suyu tedavi programı denemek isterseniz, iki hafta boyunca her sabah ve her akşam, yemeklerden 1,5-2 saat önce, 100-150 gram kadar taze sıkılmış suyunu içmeniz tavsiye ediliyor. 7 günlük bir ara verdikten sonra, tedaviyi sonraki 2-3 hafta boyunca da tekrarlamanız gerekiyor. Tedavi süresince hafif ve sağlıklı bir diyet uygulamanız da tedavinin başarısı açısından çok önemli. Fakat bir diyetisyene veya bir doktora danışmadan patates suyu terapisine veya patates diyetine başlamamalısınız. Sindirim sistemimizin fonksiyonu ile bağlantılı, patates terapisi ile baş gösteren bazı sorunlar ve rahatsızlıkların mevcut olduğunu da bilmekte fayda var.

KaynakÖzgün
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


16 YORUM

  1. Surekli isal oluyorum sonra midemde bulanti oluyor.3 gun oldu patates suyu iciyorum bunu kacgun yapmam gerek faydasini gormem için.kendime artık kökten bir çözüm bulmak istiyorum arastirdim bu yaziyi gordum 3 gun oldu halla pek bir faydasi olmadi ama yinede devam edicem.

  2. Arkadaşlar bende bel ağrısı var üç gündür içiyorum mide bulantım var ben kabuklarını soyup rendeleyip içiyorum faydasını görenler nasıl kullanıyo yardımcı olurmusunuz

  3. Ben cig patates suyunu kur olarak ictim.sabahlari ac karina 20dk. once
    kabugunu ince soyup kati meyve sikacaginda sikarak ictim.(100 gr patates) ayni sekilde aksamlari da yatmadan once ictim. Kullanim surelerini internetten ogrenin.rennie
    gaviscon inanin hepsinden kurtuldum. Hala sabahlari iciyorum ara ara.

    • Merhaba patates en ince tarafıyla rendeledim bende iyice suyunu duydum yarım bardaktan biraz fazla çıktı ve nisastasi dibine çöktü nisastasiyla mi ictiniz siz bide normal patates tende olurmu başka bi sayfada kırmızı patatespatatesi okudum sizce normal patatesin faydası olurmu siz gördünüz mu

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz