Diyetinizde Olması Gereken 5 Karbonhidrat

0
1257

Hayvan eti ve yağının dışındaki diğer çoğu yiyecek, karbonhidrat içerir. İyi haber ise, karbonhidratlar sadece beyin ve kas fonksiyonları, enerji ve güç için değil, aynı zamanda hücrelerinizi de sağlıklı bir halde tutmanıza yardımcı olurlar, böylece hastalıklarla daha kolay mücadele edersiniz. İşte size listemizin ilk 5’inde yer alan karbonhidratlar:

1. Meyveler: Doğadan gelen şeker hepimiz için inanılmaz derecede faydalıdır. Müthiş sağlıklı karbonhidrat kaynağı olan meyve lifleri, şeker emilimini yavaşlatır ve böylece daha etkili bir şekilde yakarsınız. Ayrıca meyveler, C vitamini gibi süper vitaminlerle doludur.

2. Sebzeler: Annenizin size lahana yemeniz için onca ısrar etmesinde bir neden var. Birçok sebze, karbonhidrat bakımından zengin olup günlük olarak tüketilmesi gereken enerji ve lif deposudur.

3. Fasulye ve Bakliyat: Fasulyenin kötü bir şöhreti var, ama işte size bir sır: gazını azaltmak için haşladığınız suyu boşaltın ve sudan geçirin. Fasulye ve bakliyat, süper bir protein ve karbonhidrat kaynağıdır. Artı, çok besleyici ve lezzetlidirler; beslenmenizde düzenli olarak yer almıyorlarsa kesinlikle önemli bir şeyi kaçırıyorsunuz.

4. Kabuklu Yemişler ve Çekirdekler: Mangalda yaptığınız kestane kebap, gerçekten inanılmaz keyifli olup kış gecelerinin vazgeçilmezi olabilir. Bütün kabuklu yemiş ve çekirdekler, iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Ceviz ve kabak çekirdeği, sağlıklı omega yağları ile yüklüdür.

5. Tam Tahıllar: Kahverengi pirinç, iyi bir karbonhidrat, lif ile kabuğunda bulunan mineral ve vitamin kaynağıdır. Aynı şey buğday, darı ve yulaf gibi diğer tam tahıllar için de geçerlidir. Tahıl tüketiminde biraz daha dikkatli olmakta fayda var: Buğday ve glutene alerjiler giderek artıyor.

KaynakÖzgün
Avatar
Şifa, Doğa'dan gelir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz