Etiket: spor

Sporun Depresyon ve Ruh Sağlığına Faydası

Egzersizin ruh halini iyileştirici etkisi, ruhsal durumla doğrudan alakalı olan endorfin düzeylerini arttırmasıyla bağdaştırılmaktadır. En ilginç araştırmalardan biri, on koşucu ile aynı yaştaki on tane koşmayan erkeğin beta endorfin seviyeleri ve depresyon profilleriyle egzersiz ve endorfinin depresyon üzerindeki etkisini karşılaştırmıştır.

Kışa Hazır Mıyız?

Ne yazık ki biz insanlar özellikle şehir ortamında ruhumuza ve bedenimize doğayla bütün içinde yaşayabilmesi için gerekli olanakları sunamıyoruz ve bedenimiz yeterince işaret alamaması nedeniyle kendini kışa hazırlayamıyor. Bu yüzden de kışın daha ilk günlerinde soğuk algınlığı yaşayabiliyoruz.

Çocuk Sağlığı İçin Genel Öneriler

Doğru beslenen ve sevgi dolu, huzurlu, güvenli bir ortamda yetişen çocuklar, ilerleyen yaşlarında daha sağlıklı olurlar. Çocuk için en iyi ilk gıda, anne sütüdür.

2 Dakika Yoğun Egzersiz Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Ofiste 8-10 saat masabaşında oturduktan sonra kendimizi toplayıp spora gitmemiz gerçekten kolay olmayabilir. En son yapılan bir araştırmaya göre, her gün sadece 2-2.5 dakikalık yoğun egzersiz yapmanın bile kilo vermenizde oldukça etkisi olabilir.

Spor Yapıyorsak Nasıl Beslenmemiz Gerekir?

Özellikle dayanıklılık gerektiren sporlarda, yarışmadan uzun süre öncesinden başlayarak dengeli bir beslenme, yarıştan 2-3 gün önce dinlenme ve kilo başına 8-10 gram karbonhidrat alınması önerilmektedir.

Günde Ne Kadar Egzersiz Yapmalıyız?

Özel alet ya da tesis istemeyen ve açık havada yapılabilecek yürüyüş, hafif koşu gibi sporlar genelde egzersiz olarak da algılanmadığından daha kolay benimsenip rahatlıkla yapılabilmektedir.

Egzersizin Hücresel Faydaları Bulundu

Çoğumuz düzenli egzersiz yapmanın kalbi kuvvetlendirdiğini, kasları geliştirdiğini ve kalori yakmaya yardımcı olduğunu duymuşuzdur.

Hareketli ve Az Yiyen İnsan Daima Sağlıklıdır

Hareketli ve az yiyen insan daima sağlıklıdır ve kasları çocukların kasları gibi hayat boyu esnek olur. Sıhhati korumak ve güç kazanmak için insan harekete ve spora muhtaçtır.
10,861BeğenenlerBeğen
447TakipçilerTakip Et

En çok okunan yazılar