Sporun Depresyon ve Ruh Sağlığına Faydası

1
4034

Farkında değiliz ancak düzenli egzersiz, kullanılabilecek en güçlü doğal antidepresanlardan biridir aslında. Kalp hastalıklarının önlenmesinde belirtilen egzersizlerin yararlı etkileri, kalp ve damar işlevlerini iyileştirmeyle bağlantılı olduğu kadar ruhsal durumu iyileştirmeyle de ilişkilidir. Çeşitli toplum ve klinik çalışmaları, egzersizin depresyonu önleyici çok önemli etkileri olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu çalışmalar yoğun bir şekilde egzersiz ve spor yapmanın ve fiziksel faaliyette bulunmanın anksiyete, depresyon gibi hastalıkların belirtilerinin azalmasıyla yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Dahası, egzersiz yapmayanlarla karşılaştırıldığında, düzenli egzersiz yapan insanların öz saygısı daha fazla olduğu gibi, kendilerini daha iyi ve mutlu hissetmektedirler.

Egzersizin ruh halini iyileştirici etkisi, ruhsal durumla doğrudan alakalı olan endorfin düzeylerini arttırmasıyla bağdaştırılmaktadır. En ilginç araştırmalardan biri, on koşucu ile aynı yaştaki on tane koşmayan erkeğin beta endorfin seviyeleri ve depresyon profilleriyle egzersiz ve endorfinin depresyon üzerindeki etkisini karşılaştırmıştır. Testten geçen on koşmayan erkeğin daha depresif olduğu, daha fazla stres altında kaldığı, düşük kortizol seviyelerine ve düşük beta-endorfin düzeylerine sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmacıların belirttiği gibi, bu çalışma ‘depresyonun egzersizle bağlantılı olduğunu ve egzersizin fiziksel aktivite ile depresyon arasındaki biyokimyasal bağları sağlamlaştırdığı’ tekrar doğrulanmıştır.

En az 100 çalışma egzersiz programlarının depresyon tedavisindeki etkinliğini değerlendirmiştir. 1980 den önce yapılan 64 çalışmanın analizi, fiziksel form tutmanın depresyonun belirtilerini iyileştirdiğini ve hem öz saygıyı hem de çalışma tutumunu geliştirdiğini göstermiştir.

Yapılan tüm çalışmalarda, egzersizin ilaçlar ve psikoterapi yada antidepresanlar kadar etkili olabileceği sonucu çıkmaktadır. Vücut çalışması, tempolu yürüyüş, koşu, bisiklete binmek, yüzme, aerobik gibi aktiviteler en iyi egzersizlerdir. Lütfen siz de hayatınızı daha aktif bir hale getirerek hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız için iyi bir şeyler yapın…

Kaynakhttp://www.sinemkolbakir.com/

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


1 Yorum

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz