2 Dakika Yoğun Egzersiz Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

0
504

Fiziksel aktiviteler ve düzenli egzersiz, etkili bir kilo verme programının en önemli parçasıdır. Muhtemelen çoğumuz kendi tecrübelerimizden, düzenli egzersiz yapmadan ve günlük fiziksel aktivitelere katılmadan, sadece kalori alımımızı ölçerek veya zorlu diyetler yaparak pozitif ve istikrarlı sonuçlar elde etmenin çok zor olduğunu biliriz. Ancak, çoğumuzun her gün egzersiz yapmamak için çok yorgun hissetme, hasta olma, çok yoğun olma ve egzersize verecek hiç zamanı olmaması gibi bir dolu bahanesi vardır. Pekala, kabul ediyorum! Ofiste 8-10 saat masabaşında oturduktan sonra kendimizi toplayıp spora gitmemiz gerçekten kolay olmayabilir. Aynı zamanda, bahaneleri seven fakat yine de kilo vermek veya en azından mevcut kilosunu korumak isteyenler için de iyi haberlerim var. En son yapılan bir araştırmaya göre, her gün sadece 2-2.5 dakikalık yoğun egzersiz yapmanın bile kilo vermenizde oldukça etkisi olabilir.

Colorado State Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, birkaç dakika yoğun egzersizin metabolizmamızı hızlandırmak, detoks, kan dolaşımı gibi vücuttaki diğer tüm süreçleri hızlandırmak için mükemmel bir yöntem olabileceğine ikna olmuş durumda. Maksimum çabayla 4-5 dakika boyunca 30 saniyelik aralarla yoğun egzersiz yapmakla veya vücudu olabildiği kadar fazla çalıştırmakla belli bir miktar kaloriden kurtulmuş, iyi bir fiziğe sahip olmuş ve en azından olası kilo alımını önlemiş olursunuz. Uzmanların söylediğine göre, yüksek tempolu birkaç dakikalık bir egzersiz yapmak, saatlerce yapılan yavaş yürüyüşlerden veya koşmadan bile daha etkili olabilir. Bu araştırmaya yaşları 24 ile 31 arası değişen bir grup sağlıklı erkek katıldı.

Bir gün, katılımcılardan 4-5 dakikalık yavaş tempolu egzersizlerden oluşan seans aralarıyla 30 saniyelik yoğun bir dizi egzersiz yapmaları, ardından da birkaç saat dinlenmeleri istendi. Temelde yoğun egzersiz, süratli koşma veya egzersiz bisikletinde maksimum çabayla çalışmayı içeriyordu. Diğer gün, katılımcılardan fazla hareket etmemeleri, TV izlemeleri veya hiç fiziksel aktivite içermeyen rahatlatıcı başka bir iş yapmaları istendi. Takiben, yoğun egzersiz rutinli bir gün ve ardından da bir dinlenme günü birkaç kere tekrarlandı. Çalışmanın ana fikri, katılımcıların enerji harcamalarını gün bazında karşılaştırmaktı. Bundan dolayı araştırma grubu, katılımcıların diyetini çok sıkı takip etti ve kalori alımlarına dikkat etti, böylelikle katılımcılar sadece günlük aktiviteleri için ihtiyaç duydukları kadar kalori tükettiler, bu şekilde fazla yemekten ya da az yemekten kaçınmış oldular.

Araştırmayla uygulanan yoğun egzersiz programının günde yaklaşık 200 kalori kaybetmeye yardımcı olduğu ortaya kondu. Araştırmanın yöneticisi Kyle Sevits’e göre, bulgular spor programına bir şekilde başlayan, ama uzun dönemde zaman ve istek yetersizliğinden dolayı bunu sürdürmenin zor olacağını düşünen insanların motivasyonunu arttırabilir. “Egzersizin çok daha az bir süreye bile sığabileceğini görmüş oluyoruz, böylece insanlar egzersiz yapmaya bir şans verebilir,” diyor Kyle. Haftada iki kez bile yoğun bir egzersiz programı uygulamak, makul bir vücut kilosunu korumaya ve genelde her yıl aldığımız 2-3 kiloyu vermeye yardımcı olacaktır. Bu bulgular, haftada 150 dakika orta yoğunlukta bir egzersizi veya yaklaşık 75 dakika aktif bir egzersizi kilo vermek ve vücudu formda tutmak için şart koşan öteki resmi açıklamalarla çelişki yaratıyor. Fakat araştırmacıların kendilerinin de teyit ettikleri gibi, her dört kişiden bir kişiden azı bu tür bir günlük spor programına uyabiliyor.

KaynakÖzgün
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz