Hurma Tatlısı Tarifi

0
2698

Malzemeler

2 büyük bardak kuru hurma
1 büyük bardak iri kıyılmış ceviz
2 çorba kaşığı kakao
1 tatlı kaşığı vanilya

 Yapılışı

7-8 saat kadar içme suyunda bekletilmiş hurmaları çekirdeklerinden ayırılıp, çatal yardımıyla, hurmanın suyundan azar azar (tamamını değil) eklenerek ezilir. Kakao, vanilya ve iri ceviz parçaları da eklenip karıştırılır. Karışım ufak bir tepsinin ortasına, 1.5 -2 cm. kalınlığında, kenarlarını düzlenerek yayılır ve üzeri strech ile kaplanıp buzluğa atılır. Dilimlenerek servis yapılır. İsteğe bağlı olarak üzeri ceviz veya fındık parçaları ile süslenir.

Hurmanın Faydaları

Hurma sağlıklı insan için gıda, hasta insan için de bir ilâçtır. Bugün modern tıp, hurmanın insan vücudunun canlı ve sağlıklı kalabilmesi için çok önemli 10’dan fazla elemente sahip olduğunu keşfetmiştir. Ayrıca hurmadaki şeker, insan vücuduna bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, vücutta parçalanıp kullanılması kolay olan meyve şekeri fruktozdur. Kan şekerini hızla yükselten glikoz türünden değildir. Hurmadaki şeker, meyve şekeri olduğu için, sanılanın aksine şişmanlatmaz. Yoğun tempo yüzünden yorgunluk ve bitkinlik hissedenler bol bol taze hurma yiyebilirler.

Hurma aynı zamanda lif, yağ ve proteinler açısından da çok zengindir. Hurmada sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor da bulunmaktadır. Bunların yanı sıra, A vitamini, betakaroten, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini de içerir. Hurma, lif yönüyle de zengin olduğu için yemek aralarında atıştırılması kabızlığa iyi gelir.

Kaynak
Avatar
Dünyanın değişimini engelleyen tek kişi sensin. Kendini değiştir, o zaman dünyanın da gözlerinin önünde değiştiğini göreceksin!

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz