Karakter Şöhretten Daha Önemlidir

0
377

Endişeler ve şiddetli korkular zaman kaybıdır ve başkalarına da iyi bir örnek oluşturmaz. Özellikle şöhretinizi ve etkinizi düşünüyorsanız bu bir gerçektir. İş hayatınızda ya da topluluğunuz içinde tanınmış birisi olmak gibi beklentiler yüzünden niçin korku içinde yaşıyorsunuz? Ya da başkalarının sahip oldukları olanaklara ve ikramiyelere sizin nasıl sahip olabileceğiniz konusunda neden sorun yaratıyorsunuz?

Şu şekilde düşünerek canınızı sıkmayın: “İnsanlar benim hakkımda iyi şeyler düşünmüyorlar ve ben hiç kimseyim.” Eğer sizin şöhretli olmanız gerçekten önemliyse, başkalarının sizinle ilgili ne düşündükleri sizi ilgilendirmez. Güçlü bir konum elde etmiş olsanız ya da fantezilerle dolu partilere davet ediliyor olsanız, bu sizin karakterinizde ve halinizde gerçekten ne gibi farklılıklar yaratabilir? Hiçbir şey! Öyleyse güçlü bir banker ya da çok ünlü bir kişi olmamanız niçin itibarınızı sarssın ki? Ve eğer kendi yaşam alanınızda üzerinde kontrolünüz olan ve gerçekten değişiklikler yapabileceğiniz konularla ilgileniyor olsanız, bir hiç kimse olmaktan neden endişeye kapılasınız ki?

“Fakat gücüm ve ünüm olmadan dostlarıma yardımcı olamam ki” diyebilirsiniz tabii. Gerçekten onların çok para sahibi olmalarına ve güç dolu salonlara girebilmelerine yardımcı olamayabilirsiniz. Fakat bunları edinmeleri için sizin yardımcı olmanız gerektiğini, başka bir kimsenin yardımcı olamayacağını gerçekten kim bekleyebilir ki? Bir kimsenin sahip olmadığı bir şeyi verebileceğini kim bekleyebilir ki? “Eğer param ve gücüm olsaydı, bunları dostlarımla paylaşabilirdim.” Eğer aileme, dostlarıma, ilkelerime, özsaygıma sadık olarak ve şerefimi koruyarak zengin ve güçlü olabileceksem, bunu nasıl yapabileceğimi bana gösterin de yapayım. Fakat eğer ben kişisel dürüstlüğümü, doğruluğumu feda etmek zorunda kalacaksam, bu aptallık olur ve bu konuda ısrar etmek saçmalamaktır. Eğer “bir miktar paraya sahip olmak” ile “soylu ve onurlu bir dosta sahip olmak” arasında seçim yapmanız istenseydi sizden, hangisini seçerdiniz? Sizin iyi bir insan olmam için bana yardım etmeniz, iyi karakterimi tehdit edecek şeyler yapmam için beni zorlamanızdan daha iyi olurdu.

“İyi ama benim, ülkem için yerine getirmem gereken yükümlülüklerim ne olacak?” Böyle söylerseniz, ne demiş olursunuz? Eğer büyük yardımlarda bulunmanız ya da fantezi görünüşlü binalar inşa ettirmenizle ilgili konuşuyorsanız, bunlar gerçekten tartıştığımız konu mudur? Bir demir işçisi ayakkabı üretmez ve bir ayakkabıcı da silah üretmez. Herkesin kendi işini iyi yapması yeterlidir. “İyi ama, eğer başka birisi de benim ürettiğim şeyin aynısını üretiyorsa ne olacak? Tamam. Hiçbir şey sizin katılımınızı daha az değerli bir hale getiremez. Kendi şerefinizi ve güvenilirliğinizi koruyarak yaptığınız her şey iyidir. Fakat siz ahlaki sorumluluklarınızı ve şerefinizi gölgeleyerek topluma katılmayı arzu ediyorsanız, sorumsuz ve utanmaz biri olduğunuzda çevrenizdekilere nasıl hizmet edebilirsiniz ki?

İyi bir kişi olmanız ve sorumluluklarınızı yerine getirmeniz, şöhretli ve güç sahibi biri olmanızdan daha iyidir.

KaynakEpiktetos, 'İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar'
Avatar
Bilgeliği aramak bilgeliktir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz