Kozmik Bir Enerji Dansı Olarak Tai Chi

0
727

Tai chi chuan, yerçekimine karşı koymak yerine onunla uyum içinde hareket etmeyi öğreten bir hareket bilimidir. Antropologlara göre insanın gelişimini sağlayan en önemli şeylerden bir tanesi, iki ayağı üzerine kalkmış olmasıdır. Bu sayede ellerini kullanmaya başlayan insan, alet yapmış ve medeniyet yaratmayı başarmıştır. Ancak günümüzde bilim insanlarının farkında olmadıkları, ama belki de yakın bir gelecekte farkında olacakları çok önemli bir konu daha vardır. Taocu öğretiye göre, insanın şu anki gelişimine büyük katkısı olan şeylerden bir tanesi, tıpkı bilim insanlarının düşündüğü gibi onun iki ayağı üzerine kalkmış olmasıdır. Bu sayede dik duruşuyla gökten gelen enerjiyi doğrudan doğruya başının tepe noktasından bedenine alan insan bilgeleşmeye ve diğer hayvanlardan ayrılmaya başlamıştır. Dört ayağı üzerinde hareket eden hayvanlar, gökten gelen enerjiyi insanda olduğu gibi büyük miktarda başlarının tepe noktasından almamaktadırlar.

Dik duruşun bir başka özelliği de yerçekimine daha az yüzey sunmasıdır. Bu sayede insanoğlu hareket edebilmek için yerçekimine karşı, dört ayağı üzerinde hareket eden hayvanlara oranla daha az enerji harcamaktadır. Ancak duruşlarımızdaki hatalar, yerçekiminin üzerimizdeki etkisi nedeniyle bedenimize zarar vermekte ve normalde harcayacağımızdan daha fazla enerji harcamamıza neden olmaktadır. Tai chi chuan, duruşlarımız ve hareket biçimimiz üzerindeki etkileri sayesinde yerçekimini, üzerimizdeki bir yük olarak değil, hareketlerimize yardımcı bir enerji olarak kullanmamızı sağlamaktadır. Bu sayede de hareketlerimiz daha kendiliğinden, zahmetsiz ve akıcı olmakta, korunan enerji başka işlevlerde kullanılmak ya da daha sonraki kullanımlar için depolanmak üzere toplam enerjimize katılmaktadır.

Tai chi chuan, evrensel enerji kaynaklarıyla bağlantıya geçmemizi sağlayan kozmik bir enerji dansıdır. Tai chi chuan uygulaması, insana kazandırdığı gevşeme, dirençsizlik, farkındalık, ılımlılık gibi nitelikler sayesinde evrensel enerji ile aramızdaki engellerin ortadan kalkmasını sağlar. Gerilimler ve farkındalığımızdaki azalma, evrensel enerjiler ile bağlantımızı ortadan kaldırıp sağlığımızın bozulmasına ve zamanından önce yaşlanmamıza neden olur. Oysa Tai chi chuan uygulaması sırasında, derin bir gevşeme düzeyine ulaşan bedenimiz, zihnimizi de gevşetir. Zihinsel gevşeme, zihnin ve bedendin üzerindeki örtüleri yavaş yavaş kaldırıp farkındalığımızı artırır. Farkındalıktaki bu artış, t’ai chi ch’uan uygulayıcısının kendini evrensel bir enerji okyanusunun içinde bulmasını sağlar. Tai chi chuan uygulaması aracılığıyla sağlanan bu gevşeme ve farkındalık sayesinde sürekli olarak evrensel enerjileri hisseder ve her hareketimizde bedenimizi bu enerjilerle doldururuz. Bu enerji ise, daha ileride ruhsal yolculuğumuz için yakıt olarak kullanılır.

KaynakCem Şen, 'Tai Chi Chuan Enerjinin Dansı'
Yogi
Sağlık Zenginliktir. Huzur Mutluluktur. Yoga Size Yolu Gösterir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz