Lavanta – Şifalı Bitkiler

0
500

Latince ismi Lavandula sp olup ballıbabagiller ailesinden Akdeniz kökenli bir bitkidir. Yarı çalımsı, çok yıllıktır. 20 santimetreyle bir metre arası boylanma yapar. Tüylü ve kısa saplı yaprakları vardır. Bahardan yaz sonuna kadar çiçek açar. Çiçekleri mavi ve morun tonlarında olabilir. Kokusuyla mest eder.

Yetiştirilmesi

Geçirgen olduğu sürece her tür toprakta sağlıklı gelişir. Ama en sevdiği toprak kireçli topraktır. Güneşe aşıktır. Soğuğa karşı hassastır. En önemli isteği budamadır. Üretimi, tohumla ya da çelik alma yöntemiyle yapılır. Ekim’den 4-5 hafta sonra fideler görünmeye başlar. Yeterli olgunluğa ulaştıklarında fidelerinizi bahçeye alabilirsiniz. Sonbaharda toplar, kurutur ve keselere doldurursanız ve keseleri çekmecelere yerleştirirseniz, bir sonraki seneye kadar kokusunu sizinle paylaşmaktan mutlu olur.

Faydaları

Sağlığa da birçok faydası vardır: Çayı yatıştırıcıdır, baş ağrısını azaltır, mikrop öldürücüdür, ateşli hastalıklara iyi gelir, karaciğer için çok faydalıdır.

Nasıl Kullanılır?

Stres kaynaklı mide rahatsızlıklarında lavanta çayı içmeniz önerilir. 1-2 granül lavantayı normal çayla karıştırarak içebilirsiniz. 2-3 gram kuru lavantayı 1 bardak kaynar suda 5-10 dakika beklettikten sonra da tüketebilirsiniz.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz