Melekotu – Şifalı Bitkiler

0
1264

Latince ismi Angelica archangelica olup Avrupa ve Asya’nın ılıman yerlerinde yetişir. İsmini parçalı yapraklarından ve melek gibi kanatları olan meyvelerinden alır. Uygun koşullar altında 3 metreye kadar boylanır. Bitkinin kullanılan kısmı kök bölümüdür. Ülkemizde yabani melekotu Angelica sylvestris yetişmektedir. Benzerlerinin bir kısmı zehirli olduğundan dolayı emin olmadan kullanılmamalıdır.

Yetiştirilmesi

Oldukça dayanıklı ve çok yıllık bir bitkidir. Ilıman iklimlerde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Organik maddece zengin toprakta sağlıklı gelişimini tamamlar. Güneş ve yarı güneş alanlarda bitkiyi yetiştirebilirsiniz.

Faydaları

Melekotu kökü, sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklara karşı kullanılır. İştah açıcıdır. Sindirim sistemi sorunlarında, öksürük ve soğuk algınlığının tedavilerinde tercih edebilirsiniz. Önemli bir ayrıntı; kanamalı hastalığı, mide ve bağırsak ülseri olanlar kullanmamalıdır. Ayrıca hamile ve emzirenler için de kullanılması tavsiye edilmez.

Nasıl Kullanılır?

1-2 gram kurutulmuş kök bölümünü 10 dakika 1 bardak kaynar suda bekletin. Ardından süzün. Günde 3 fincana kadar kullanabilirsiniz.

KaynakBitki Rehberi
Avatar
"Doğal bir şekilde yaşayacaksın ve neye ihtiyaç duyarsan onu bulacaksın."

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz