Neş’e Erdok Kişisel Resim Sergisi

0
756

Türk resminin ustalarından Neş’e Erdok otuzuncu kişisel sergisi ile 4 Nisan 2013 tarihinde Evin Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Türk resim sanatında kendine özgü üslubuyla tanınan Neş’e Erdok’un Evin Sanat Galerisi’ndeki 6. Kişisel sergisi, 4 Nisan 2013 Perşembe günü açılıyor. Otoportrelerinin yanı sıra portreler, iç mekanlar, Gölköy ve gece yolculuğu temalarından oluşan sergi, 4 Mayıs 2013 Cumartesi gününe kadar izlenebilir.

Neş’e Erdok, 1963 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Neşet Günal Atölyesinden mezun oldu. 1966 yılında İspanya’da İspanyol Dili ve Edebiyatı, Uygarlığı ve Sanat Tarihi üzerine çalışmalar yaptı, ardından Paris’ te Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts’da Prof. Chaplain Midy ve Prof. Pierre Matthey de Etang yanında resim çalışmaları yaptı. İlk kişisel sergisini 1972 yılında Maison Des Beaux-Arts’da açtı. 1981 yılında profesörlük ünvanını alan Neş’e Erdok, 2008 yılına kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. Sanatçı İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Usta Ressamın işlediği konulara baktığımızda yolculuk temasının farklı biçimlerde çok işlendiğini görüyoruz. Kendisinin de hep geceleri seyahat etmesinden dolayı gece yolculuğu, teması en sevdiklerinden biri.

Resimlerindeki devasa, deforme olmuş el ve ayakları, akademi yıllarından beri süregelen bir üslup. O yıllarda da bu özelliği ile dikkat çekiyormuş Neş’e Erdok.

Neş’e Erdok figüratif resimler yapan bir ressamdır ve elbette ki konusu insandır ve kendisi şöyle der “Ben de kentte yaşayan bir insan olarak, kentteki sokak satıcılarından, işçi takımından, o insanların yaşamlarındaki eksikliklerini daha resimsel bulduğum için, onlardan etkilendiğimi söyleyebilirim. Örneğin o insanların kıyafetleri kendi şartlarına göreydi, özgündü. Modaya uygun giyinmiş hoş bir burjuva bayanın resmini yapmak beni çok ilgilendirmedi.” Kağıt toplayıcıları, seyyar satıcılar, sokak müzisyenleri, çocuklar onun fırçasından ve dev tuvallerinden dışarı çıkacakmışçasına büyük gözleriyle size bakarlar.

Kaynakhttp://www.evin-art.com/pPages/pGallery.aspx?pgID=7§ion=1&lang=TR&bhcp=1
Avatar
Bilgeliği doğrudan yaşamak, onun hakkında bir şeyler bilmekten daha önemlidir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz