Nezaket ve İçsel Güzellik Dış Görünüşünüzden Daha Değerlidir

0
423

Genellikle kadınlar dış görünüşlerinin topladığı dikkat konusunda çok hassastırlar. Daha çocukluklarından itibaren erkekler tarafından pohpohlanırlar ya da dış görünüşlerine göre değerlendirilirler.

Bu ise ne yazık ki, kadınların yalnızca erkeklere haz verdiklerinde kendilerini doygun hissetmelerine neden olmakta ve onların içsel armağanları dumura uğramaktadır. Bu kadınlar, dışsal güzellikleri için büyük çaba ve zaman harcamakta, ötekilerin hoşuna gitmek için kendi doğallıklarını bozmaktadırlar.

Üzülerek şunu söyleyebiliriz ki, birçok insan, erkekler ve kadınlar bütün güçlerini fiziksel görünüşleri ve ötekiler üzerinde bıraktıkları etki konusuna harcamaktadırlar.

Bilgeliği arayan bir kişi için; çevremizdeki dünya bize fiziksel görünüşümüz, geldiğimiz aile vs. yanlış ve yapay nedenlerle değer verse bile, asıl önemli olan şeyin, içimizde kim olduğumuz ve kim olmakta olduğumuzu anlamamızdır.

Aklınız bedeninizden daha önemlidir.

Ahlaksal bir eğitimden geçmemiş olanlar, zamanlarının büyük bir kısmını bedenlerine harcarlar. Hayvansal işlevlerinizi önemli olmayan şeylermiş gibi yerine getirin. Başlıca dikkatiniz, aklınızın korunmasına ve gelişmesine verilmeli.  Aklınız sayesinde doğanın kanunlarını anlayabilirsiniz.

KaynakEpiktetos, 'İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar'
Avatar
Bilgeliği aramak bilgeliktir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir


YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz